Huawei MateBook 14 AMD

Recenze Huawei MateBook X Pro (2020): nadupaný notebook bez kompromisů

Nová pecka od Huawei se nám před pár týdny dostala do redakce. Jak dopadl nový špičkový notebook od čínské společnosti v našem testování? Dočtete se v recenzi níže. Už dopředu ale prozradíme, že je to perfektní pracant v malém těle.

Společnost Huawei nedávno představila svoje nové notebooky. Nám se do redakce dostal konkrétně model MateBook X Pro (2020), který se od 27. července bude oficiálně prodávat i v České republice. Cena sice není jedna z těch nižších, ale dá se opravdu omluvit schopnostmi tohoto téměř čtrnáctipalcového a takřka bezrámečkového počítače.

Námi testovaný stroj byl osazen výkonným procesorem Intel Core-i7 10510U, který doprovázela 16GB operační paměť a grafický akcelerátor Nvidia GeForce MX250. Velikým překvapením nebylo ani to, že počítač nabízel solid-state disk (SSD) v kapacitě 1 TB.

Co se týče zpracování, tak nemáme žádných výhrad. Nikde nic nepřekáží, nikde nic nevrže. Vše perfektně lícuje. Oproti Honoru MagicBook 14, který jsem nedávno testoval, je tělo vyvedeno v „dospělejším“ designu barvy SpaceGray. Na víku MateBooku X Pro naleznete jenom tmavě vyvedený nápis Huawei, žádné další kudrliny se zde nekonají. S váhou přibližně 1,33 kilogramu vám počítač může být na cestách souputníkem, kterého v batohu nebudete ani příliš cítit. Rozměry jsou 304 × 14,6 × 217 milimetrů.

Klávesnice je střižená ala Cupertino, není ji co vytknout. V našich končinách by mohl být problém s placatým enterem, ale to je opravdu jenom malý detail. Dobrá je autoregulace podsvícení, které je zastoupeno v podobě bílé ledky. Obrovský touchpad je skoro dokonalý a přesnost, se kterou dokáže rozeznat pohyby a poklepy, nás opravdu překvapila.

Spuštění jedním stiskem

Pěknou fičuru, na kterou jsem si zvykl hodně rychle, je vypínací tlačítko kombinované se čtečkou otisků prstů. Ono vylepšení spočívá v tom, že pokud je v systému namapován otisk do funkce Windows Hello, stačí jen přitisknout ten správný prst a počítač zapnout. Po naskočení systému čtečka předá informaci o otisku při zapnutí a systém se přihlásí, bez opětovné nutnosti přiložit prst, nebo se autorizovat jiným způsobem. To je naprosto super a žádný jiný výrobce notebooků tuto vychytávku nenabízí. Mimochodem, v případě, že otisk prstu nesouhlasí, objeví se klasické okno s přihlášením do systému.

Displej téměř bez rámečku

Dotykovému 3K displeji nemáme co vytknout. Panel má čím dál víc tradiční poměr stran 3:2 v rozlišení 3 000 × 2 000 pixelů a vypadá naprosto parádně. Je to LTPS (Low-Temperature Poly Silicon) displej o velikosti 13,9 palce, který zobrazí 100 % barevného prostoru sRGB, má maximální jas 450 nitů a kontrast 1500:1. Sluší se zmínit, že displej „Full View“ zabírá 91 % čelní plochy. Stranou však nezůstala ani zvuková část, notebook je osazen čtveřicí reproduktorů a poradí si s dekódováním zvukového formátu Dolby Atmos.

On je i dotykový

Tapání po displeji jsem již zažil v minulosti na služebním notebooku a je pravda, že v době Windows 7 to moc použitelné nebylo. Dnes je situace jiná a Windows 10 jsou na „ťapání“ po displeji lépe přizpůsobeny a ovládání tímto způsobem opravdu dává smysl. Orientace v prostředí kancelářské sady Microsoft Office pomocí prstů je fakt lahůdka. Když jsem se vracel na svůj notebook bez dotykového ovládání, několikrát jsem se přistihl u toho, že jsem ťukal na displej.

Rychlá nabíječka

V balení samotném kromě notebooku najdete samozřejmě i rychlou 65W nabíječku s USB-C kabelem. Nabíječka oficiálně i umí nabíjet všechna další zařízení, stačí tento kabel zapojit třeba do mobilu či tabletu. Dále je přibalen stručný návod a odkaz na online manuál. Ne úplně obvyklou věcí v balení je dokovací stanice, která vám rozšíří kombinaci dvou USB-C portů a jednoho USB-A, které jsou zastoupeny na tělu notebooku. Samozřejmostí je konektor pro připojení sluchátek a mikrofonu.

Dokovací stanice nabízí klasický USB port, HDMI, VGA a rozšíření USB-C o další port. Do dokovací stanice stačí připojit napájení, což je velmi praktické na domácí použití, kdy počítač prakticky není potřeba během dne nabíjet a po příchodu domu notebooku připojíte do domácího rozvodu například s větším displejem.

Ve výbavě notebooku je zahrnuta i standardní bezdrátová komunikace zastoupená Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac a Bluetooth 5. Mimochodem, Wi-Fi je velmi stabilní a poradí si i se slabším signálem.

Pracant na celý den

Pomalu se dostáváme ke kapitole výdrže na baterii, která je jedním slovem úžasná. Celý den běžné práce, sem tam nějaké video a večer film, notebook zvládl naprosto bez problémů. Při testu úplného vybití a rychlonabíjení se mi až zatočily oči, za 30 minut byl notebook zpět na 60% baterie. Výrobce deklaruje 11 hodin internetového prohlížení, 13 hodin přehrávání videí a 15 hodin běžné práce. A nijak s těmito hodnotami nepřehání.

Žádné šmírování

Výrobce webkameru vtipně umístil mezi funkční klávesy. V zavřeném stavu také přesně jako klávesa vypadá, po ručním vyklopení (stiskem) pak míří na obličej uživatele. Když kameru (opětovným stiskem) zaklopíte, můžete si být jistí, že na vás nikdo jejím prostřednictvím nehledí.

Velmi povedenou fičurou MateBooku X Pro je funkce Huawei Share. Ta umožňuje rychle sdílet aplikace a bezdrátově přenášet soubory mezi telefonem, tabletem a počítačem. Stačí telefon spárovat s notebookem a na jeho displeji se objeví obrazovka telefonu. Telefon tak můžete mít například v kapse a kamarádům na zprávy z WhatsAppu odpovíte přes počítač. Na notebooku můžete např. sledovat také svůj Instagram, jak známo, desktopová verze této sociální služby není příliš povedená, mít tak v počítači mobilní verzi je prostě paráda. Jsou to právě tyto detaily, které z X Pro dělají skvělý počítač.

Mám si ho pořídit?

Ke zpracování notebooku nemáme žádných výhrad. Za necelých padesát tisíc korun dostanete prvotřídní stroj. Na klávesnici se nám psalo velmi dobře a líbilo se nám i podsvícení a jeho regulace. Dále nás nový MateBook X Pro potěšil velmi slušným zvukem a především skvělým (dotykovým) displejem s vysokým rozlišením a vysokým jasem. Během testování nebyl problém vzít počítač na zahradu a za slunečného dne tam na něm pracovat.

Perfektní je zapracování čtečky otisků do zapínacího tlačítka, stačí tlačítko jednou stisknout a notebook nabootuje do Windows 10 Pro. Oceňujeme také funkci Huawei Share, která umožňuje sdílení obrazovky mezi MateBookem a telefonem, byť podporovány v současnosti jsou zatím jen smartphony Huawei.

Mimochodem, pokud se pro MateBook X Pro rozhodnete, Huawei vám k němu zdarma přidá chytrý telefon P40 Lite, batoh a bezdrátovou klávesnici. To už je nabídka, která stojí za zvážení. My k notebooku nemáme v podstatě žádné výhrady a těm, kteří přemýšlejí o novém notebooku s minimem kopromisů, ho můžeme jen a jen doporučit.

Co se nám líbí

  • Skvělý 3K displej
  • Velmi dobře hrající reproduktory
  • Čtečka otisků v zapínacím tlačítku
  • Podpora funkce Huawei Share
  • Webkamera v klávesnici
  • Solidní výkon pro cokoli
  • Výdrž na baterii

Co se nám nelíbí

  • Vysoká cena
Total
77
Shares