- Kategorie herních notebooků je velmi složitá disciplína, výrobce totiž musí do malého prostoru vměstnat komponenty, které generují obrovské množství tepla.
- Asus se v této disciplíně řadí mezi špičku, proto jsme velmi rádi otestovali jeho poslední osmnáctipalcový model.
Herní laptopy jsou taková kategorie sama pro sebe, jedná se o dosti specifický hardware. Věci, které typicky od notebooků vyžadujeme, jsou zde upozaděné a prioritou je výkon a odvod tepla. Tyto dva faktory jdou ruku v ruce, tedy spíš proti sobě, protože kde je tepla moc, tam se musí výkon snižovat. A to poslední, co při hraní chcete, je pokles FPS kvůli tomu, že se přehřívá grafické jádro, případně procesor. Všichni, kdo se tedy do herních notebooků pustí, vezmou obvykle velmi výkonné komponenty a pak stojí před otázkou, jak to celé uchladit. Než se podíváme, jak to zvládl Asus, představme si, s čím vlastně máme tu čest.
Nepřehlédněte: Recenze Nintendo Switch 2: I když není revoluční, nahlédne do hloubi hráčovy duše
Výkon a obří spotřeba
Základem tu je Intel Core Ultra 9 275HX, tedy vysoce výkonný mobilní procesor druhé generace z rodiny Arrow Lake‑HX, určený pro špičkové herní a pracovní notebooky. Má 24 jader a v boostu zvládá frekvenci až 5,4 GHz, jeho maximální TPD je 160 W, což je skutečně hodně. O grafiku se stará Nvidia GeForce RTX 5090 s pamětí kapacity 24 GB; jde o nejvýkonnější současné mobilní řešení na hry, ale i velmi náročné úlohy typu střih videa nebo provoz lokálních AI modelů.
Tahle zběsilost má TDP až 175 W, společně s procesorem to tedy dělá 335 W tepelného výkonu (teplo zbytku komponent je ve srovnání s tímto v podstatě zanedbatelné), který je potřeba někam odvádět. Operační paměti je zde 64 GB a pro ukládání dat slouží 2TB SSD (solid-state disk).
Ještě zmíním konektory, kterých je opět dostatek. Levá strana nese napájení, LAN, HDMI, USB a dva USB-C porty, plus ještě audio konektor. Na straně pravé jsou dva USB porty. Jestli mi zde něco chybí, je to Kensington zámek. U takto drahých zařízení to vidím jako naprostou nutnost.
4,5 kila pocítíte
Asus ROG Strix SCAR 18 má plastové šasi, které je sice hezky zpracované, vše lícuje na jedničku, ale i tak bych měl trochu obavy z přenášení v otevřeném stavu. Od toho vás bude odrazovat i samotný laptop, který bez připojeného napájecího adaptéru sice poběží, ale nechce se bez napájení zapnout. Displej má skutečně úhlopříčku 18 palců, takže celé zařízení je všechno, jenom ne přenosné.
S nějakým častým přemisťováním se zde jednoznačně nepočítá, než o notebooku je řeč spíš o přenosné workstation. Rachitického majitele MacBooku, který se s ním pohybuje převážně po kavárnách, by asi nepotěšila hmotnost osmnáctipalcového Asusu. 3,48 kilogramu je hmotnost, kterou pocítí i urostlý atlet. K tomu je však potřeba připočítat ještě kilogramové trafo. Dohromady jste na nějakých 4,5 kilech, to je fakt hodně.
ROG Strix SCAR 18 oslní hlavně výkonem
Na druhé misce vah je však to, co dostanete v okamžiku, kdy obludu zapnete. Máte velmi komfortní herní stanici, ale pozor, skvěle se na ní i pracuje. Za výkon ve hrách hovoří asi nejlépe benchmarky a různé testy. Cyberpunk 2077 běží v nativním rozlišení displeje 2 560 × 1 600 px skvěle, a to z části i díky DLSS 4, což je technologie, která v poslední době zaznamenala docela solidní skok dopředu. Už zdaleka není na obraze tolik poznat, že probíhá nějaké dopočítávání z nižšího rozlišení. Výkon testovaného laptopu asi nemusím nijak zvlášť pitvat – je jednoduše dostatečný na jakoukoliv současnou hru a má obří rezervu do budoucna.
Pojďme se tedy podívat namísto faktů na dojmy a pocity. Na první pohled poznáte, že se jedná o herní zařízení, protože jednak má podsvícenou základnu, ale odhaluje své určení i diodovým pásem na zadní straně víka displeje. Tam je displej AniMe Vision, který umí promítat třeba aktuální čas, datum nebo různé obrázky. Je to taková sympatická „blbůstka“, jejíž detailní nastavení se řeší přes software Armoury Crate, ale stejně jako podsvícení základny je možné tento sekundární displej samozřejmě vypnout a nastavovat.
Velmi se mi líbí klávesnice. Je plnohodnotného formátu, ale numerický blok je zmenšený. Píše se mi na ní skvěle, díky podsvícení není problém ani s prací v nočních hodinách. Touchpad je krásně velký, přesný a dá se samozřejmě v nastavení vypnout. Obecně je jakákoliv činnost na tomto zařízení poměrně komfortní, velký Mini LED panel znamená, že se člověk nemusí krčit, jako u klasické třináctky nebo patnáctky. Pomáhá tomu i základna, která je docela vysoká. Samotný displej bych označil za povedený, barvy má skvěle podané, výborná je i odezva. Jas jsem si často musel tlumit.
Hlučnější stroj
Reproduktory jsou v rámci možností dostačující, ale samozřejmě mají své limity. Imerzi brání zejména nedostatečná basová složka, takže doporučím spíš sluchátka, a to i z důvodu hlučnosti. Tím se oslím můstkem dostávám k chlazení.
Asus ROG Strix SCAR 18 je samozřejmě slyšet, a to docela výrazně. Herní notebooky zkrátka takové jsou, zde tomu není jinak a bezpečně poznáte kancelářskou práci ve Windows od zápřahu v nějakém náročném herním titulu.
Úroveň hluku je víceméně úměrná poskytovanému výkonu a ze strany uživatele lze otáčky ventilátorů ovlivnit v několika krocích. Samozřejmě počítejte s tím, že když budete chtít tišší provoz, zaplatíte částí výkonu, protože systém bude uměle snižovat takty ve snaze dostat generované teplo na rozumnou úroveň.
Sami si ho vyčistíte a upgradujete
Musím uznat, že uživatel ovšem není obtěžován tím, že by se samotné šasi přehřívalo. Největší vychytávkou je spodní kryt základny, který lze velmi jednoduše a bez použití nástrojů vycvaknout. Je tak umožněn přístup k ventilátorům, případně k pozicím pevných disků, což samozřejmě nabízí možnost rychlého upgradu. Krom disků lze vyměnit i operační paměti a případně i Wi-Fi modul, vše ostatní je součástí základní desky – CPU i GPU jsou přiletované, takže na výměnu zapomeňte.
Mimochodem, demontovatelné dno není jen kosmetické vylepšení. Jak ukázal náš test, už po zhruba měsíci byl ventilátor u grafiky zralý na lehčí vyčištění. Samozřejmě bude především záležet na tom, v jak prašném prostředí bude stroj pracovat.
Mám si ho pořídit?
Notebook jsem měl k dispozici něco přes měsíc. Celou dobu jsem ho používal jako svůj primární desktopový počítač. Přiznám se, že cestovat se mi s ním moc nechtělo, tedy ne pěšky nebo hromadnou dopravou. Zabalit si ho s sebou do auta a přeběhnout s těžkým batohem pár metrů do kanceláře se však ukázalo jako dobrý tah. Oproti mému běžnému ultrabooku jsem byl za zvýšenou zátěž odměněn skutečně obří porcí výkonu a také 18palcovým displejem, na kterém se pracuje několik hodin v kuse daleko lépe.
Tím se snažím naznačit, že nejen náruživí hráči mohou být cílovou skupinou. Mohou to být i lidé, kteří třeba v týdnu pracují a laptop si nechají v kanceláři, aby si ho na víkend převezli domů a hráli na něm. Stejně tak poslouží studentům na internátech nebo vysokoškolských kolejích, ačkoliv zde už je na místě otázka, jestli pro ně cenovka vysoce přesahující 100 000 korun není moc.
Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: autorský text