Policie při zátahu místo pěstírny konopí objevila farmu na těžbu bitcoinů

Putinova sázka na kryptoměny: zvažuje, že za plyn bude brát bitcoiny

  • Putin nechce dolary a eura
  • Ruský plyn bude pro „nepřátele“ jen za rubly
  • Přátelé budou moci platit kryptoměnami

Rusko oznámilo, že za zemní plyn a další přírodní zdroje budou nepřátelské země, tedy ty, které na něj uvalily sankce za jeho vpád na Ukrajinu, platit nově v rublech. Ve hře jsou však i platby ve virtuální měně Bitcoin, ale jen od takzvaných přátelských zemí, kteří zemi nekritizují. Uvedla to stanice CNBC.


Nepřehlédněte: Anonymous hackli bankomaty! Peníze z nich můžou vybírat jen Ukrajinci


Za plyn platby v rublech a bitcoinech?

Rusko se těmito snahami snaží zpevnit rubl a zabránit dramatické inflaci. Platby v rublech a bitcoinech by pomohly zmírnit sankce, kterým Ruská federace čelí kvůli válce na Ukrajině. „Rozhodl jsem se v co nejkratší době zavést sérii opatření na převod plateb za zemní plyn dodávaný do nepřátelských zemí na ruské rubly,” řekl ve středu Putin.

Německo nová pravidla nechce

Německo požadavek Ruska, aby evropské země platily za plyn v rublech, prostřednictvím svého kancléře odmítlo. Podle Olafa Scholze je měna, ve které se platby provádí, stanovaná ve smlouvách. Platby v rublech by tak podle něj představovaly porušení těchto smluv. K ruským požadavkům se negativně staví i Itálie, Belgie a Slovinsko. Možné platby v kryptoměnách zatím zástupci EU nekomentovali.

Zdroj náhledové fotografie: Dmitry Demidko /Unsplash

Total
0
Shares