Putin

Putin využívá umělou inteligenci k identifikaci a zatýkání oponentů. Kamerám nelze uniknout

  • V Rusku na obyvatele dohlíží miliony očí s AI
  • Žádný člověk před nimi není v bezpečí

Ruské úřady používají pokročilé technologie umělé inteligence pro rozpoznávání obličeje k potlačení demonstrací a zatýkání odpůrců Vladimira Putina, píše britský server Daily Star.


Nepřehlédněte: Číňané vyrobili skutečný plášť neviditelnosti, v obchodech bude za méně než 3000 korun


Kamery s umělou inteligencí

Umělá inteligence pro rozpoznávání obličejů se stále více stává nástrojem ruského režimu a byla již použita k zatčení stovek lidí. Podle vyšetřování používají úřady tuto technologii k zatýkání protestujících a dokonce k tomu, aby lidem vůbec zabránily v účasti na demonstracích.

Prověrka více než 2 000 soudních případů ukázala, že úřady používají západní technologie umělé inteligence k potlačování disentu. Redaktoři hovořili s 29 zadrženými, kteří byli zatčeni nebo zadrženi ruskou policií při běžných činnostech, včetně cesty do práce a z práce, návštěvy divadla nebo v jednom případě při odvozu matky k lékaři. V některých případech byli zadrženi až na 18 hodin a dostali varování, že nesmí protestovat.

V jednom případě byla žena odvedena policií ozbrojenou samopaly, která díky všudypřítomného dohledu AI kamer přesně věděla, ve kterém vagonu vlaku se nachází.

Moskva poprvé představila svou síť pro sledování na základě rozpoznávání obličejů v roce 2017 s tím, že bude sloužit k potírání kriminality. Ale od února loňského roku, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, byla tato technologie nasazena, aby zabránila lidem protestovat.

Kamera, sledování
Zdroj: vjkombajn / Pixabay

AI není nebezpečná, riziko spočívá v jejím zneužití

Kamery, které ruské úřady používají, jsou poháněny algoritmy od běloruských a ruských programátorských společností a agentura Reuters zjistila, že nejméně tři typy kamer používají čipy od amerických firem.

Simon Randall, odborník na kybernetickou bezpečnost ze společnosti Pimloc, uvedl: „Je to dojemný příklad toho, jak mohou být státem implementované technologie obráceny ke zlovolným cílům.“

„Jakmile je jednou zavedena výkonná technologie rozpoznávání obličejů, podléhá rozmarům vládní politiky, ať už je jakákoli. Bez ohledu na to, jak dobře míněné je zavedení sledování pomocí rozpoznávání obličejů, pokud nebudou zavedeny odpovídající mechanismy, vždy bude existovat možnost, že může být použito k omezení občanských svobod.“ Technický expert dodává, že umělou inteligenci pro rozpoznávání obličejů mohou zneužívat i vlády jiných zemí.

Zdroj náhledové fotografie: DimitroSevastopol / Pixabay, zdroj: Daily Star

Total
0
Shares