Putin

S Putinem nechce nikdo nic mít. Z Ruska prchají velké technologické firmy

  • Válka na Ukrajině stále probíhá
  • Je to šokující, děsivé i alarmující
  • Putin Rusko naprosto izoluje

Ještě donedávna platilo, že politika do sportu nepatří. A také se moc nehodila ani do technologické branže (i když kauza Huawei vs. USA plus další dokazují opak). Buď, jak buď, kvůli okupaci Ukrajiny ruskými vojsky je všechno jinak.

Putin tržní hledisko neřeší

Že tento konflikt překonává všechny, minimálně za dvě dekády vedené menší války, je zřejmé z postoje, který Putin dává bez skrupulí a jednoznačně najevo. Můžeme si myslet, že se nás to příliš netýká, ale opak je pravdou. Navíc Rus vyhrožuje i jadernou válkou, což na klidu jednomu také nepřidá.


Nepřehlédněte: Na Rusko si kvůli Ukrajině došlápli Google, Facebook i Twitter


Apple
ilustrační (Zdroj: Laurenz Heymann, Unsplash)

Jde o moc (jak jinak), což v historii lidstva není vůbec nic nového. Navíc zde vniká velmi nebezpečný precedens ve stylu vezmu si co chci, kdy chci a pokud mi budete stát v cestě, zmáčknu červené tlačítko.

Zahraniční firmy hlásí odchod

O tom, že to není jen tak svědčí i reakce velkých technologický společností, které přes různé předchozí komplikace na ruském trhu i nadále působily. Svůj byznys ukončil Apple, Microsoft, Google, YouTube, Samsung, Twitter, Facebook (tito dva byli spíše odejiti), tvůrci počítačových her, podnikatelé, banky a další.

Putin Rusko dokonale zaizoloval. Dopad sankcí stejně jako odchod těchto významných hráčů bude mít drtivý dopad na tamější ekonomiku, ale změní to něco? To je tak složitá otázka! Historie nás totiž poučila o opaku. Odhodlaný blázen nemyslí logicky, jen systematicky.

Zdroj náhledové fotografie: Don Fontijn / Unsplash (ilustrační)

Total
1
Shares