Mikrosatelit NanoAvionics MP42

První selfie pořízené satelitem na oběžné dráze. Vědci použili volně dostupnou kamerku GoPro Hero 7

  • Satelit pořídil nádherné 4K selfie
  • V záběru je vidět Velký bariérový útes

Tohle video obletí celý svět. Ukazuje totiž telekomunikační satelit, jak vysune selfie tyč a natáčí sám sebe, zatímco na pozadí se ladně otáčí naše modrá planeta. Upozornil na to server The Space.


Nepřehlédněte: Češi pozor! Hackeři útočí na domácí routery a možná je napaden i ten váš. Jak se viru zbavit?


Satelit si udělal selfie

Společnost NanoAvionics zveřejnila úchvatné video ve vysokém 4K rozlišení z vesmíru. Ukazuje mikrosatelit MP42 na oběžné dráze 550 kilometrů nad povrchem, jak prolétá nad nádhernými korálovým útesy.

„Pohlcující pohled na Zemi, zachycený pomocí selfie tyče a kamery GoPro Hero 7, je prvním takovým videem ve vysokém rozlišením, které ukazuje celou družici a na pozadí naši planetu,“ uvedli představitelé NanoAvionics v tiskovém prohlášení.

Záběr na Velký bariérový útes nebyl žádnou náhodou. „Chtěli jsme zdůraznit zranitelnost naší planety a důležitost pozorování Země pomocí satelitů, zejména monitorování klimatických změn,“ uvedl Vytenis Buzas, spoluzakladatel a generální ředitel NanoAvionics.

Přírodní rezervace

Velký bariérový útes, též Velký bradlový útes, je největší korálový útes světa. Táhne se podél pobřeží Queenslandu (severovýchodní Austrálie). Je přes dva tisíce kilometrů dlouhý, má asi 600 ostrovů a jeho velká část je chráněna jako Great Barrier Reef Marine Park. Od roku 1981 je pod ochranou UNESCO.

Útes vážně ohrožují důsledky environmentálních změn, zejména tzv. bělení korálů kvůli vysoké teplotě moře a přemnožení hvězdice trnité. Jeho pozorování z orbity může pomoci vědcům nabídnout odpovědi na některé dosud nezodpovězené otázky.

Pomohla Muskova firma

NanoAvionics MP42 byl na oběžnou dráhu Země dopraven společně s dalšími asi 40 satelity v rámci mise společnosti SpaceX nazvané Transporter-4. Ke startu rakety Falcon 9 došlo 1. dubna.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NanoAvionics, zdroj: The Space

Total
0
Shares