Hubbleův teleskop

První photobombing ve vesmíru! Hubbleův teleskop vyfotil pitoreskní galaxii, ale na slávě se přiživily dvě zářivé hvězdy

  • Hubbleův teleskop nepřestává fascinovat
  • Nová fotka zachycuje úchvatnou galaxii

Nestává se každý den, aby slavný Hubbleův vesmírný dalekohled zachytil ve fantastických detailech nádhernou spirální galaxii, kterou zdobí záře dvou hvězd.


Nepřehlédněte: Na fotografii z Hubbleova vesmírného teleskopu se objevil portál do jiné dimenze


Hubble se znovu vytáhl

Galaxie pojmenovaná jako NGC 5495 leží 300 milionů světelných let od Země, daleko za zářivým nebeským tělesem vlevo nahoře a jasným objektem napravo. Jak sami tušíte, jedná se o hvězdy v Mléčné dráze, domovské galaxii Země, která je stejně jako NGC 5495 spirální galaxií.

Podle nedávného prohlášení zástupců Evropské vesmírné agentury (ESA) je šedesát procent objevených galaxií klasifikováno jako spirální. To znamená, že většina hvězd ve vesmíru je obsažena v galaxiích podobných té naší nebo té, která je právě vidět na novém dechberoucím Hubbleově snímku.

Pitoreskní NGC 5495 je současně i takzvaná Seyfertova galaxie, o kterých víme, že mají jádro podobné kvasarům, což jsou nejjasnější objekty ve známém vesmíru. „Tento druh zářícího galaktického srdce je poháněn silou supermasivní černé díry, která podle astronomů leží v centru většiny, ne-li všech galaxií ve vesmíru,“ píše server The Space.

Galaxie, NGC 5495, Hubble
Zdroj: NASA / ESA

Na galaxii NGC 5495 je krásný pohled, protože je příhodně orientována čelně, což umožňuje dobře vidět její jádro a spirální ramena. Ačkoli to na novém snímku z Hubbleova teleskopu není příliš patrné, galaxie je pravděpodobně obklopena galaktickým halo. Pro informaci, halo je mlhavá záře, která obklopuje pás Mléčné dráhy, který se objevuje na noční obloze. Předpokládá se, že halo je tvořeno zejména hvězdami, plynem a temnou hmotou.

Teleskop objevil portál do jiné dimenze

Hubble lidstvu za pouhých několik dní naservíroval již druhý fantastický snímek vesmíru. Nedávno vědce i laickou veřejnost šokovala fotografie reflexní mlhoviny NGC 1999, která je od Země vzdálená asi 1 500 světelných let. Mnohem zajímavější je ovšem to, že má ve svém středu něco, co připomíná portál do jiné dimenze. Psali jsme o tom zde.

Zdroj náhledové fotografie: Andrew-Art / Pixabay, zdroj: Space

Total
0
Shares