- Kvantové počítače změní celý svět výpočetní techniky, tak jak ho známe nyní.
- Přinesou výkon nesrovnatelný s dnešními stroji.
- Kdy se objeví v komerčním prodeji?
Kvantové počítače slibují revoluci. To, co současným superpočítačům trvá vypočítat tisíce let, zvládnou ty kvantové za stovky sekund. A pokud vše půjde podle plánu, během pěti příštích let se dostanou do komerčního prodeje. Alespoň je o tom přesvědčen šéf divize Quantum AI společnosti Google Hartmut Neven.
Nepřehlédněte: Vědci bourají hranice nemožného. Vytvořili první kvantový superpočítač schopný teleportace
Blíží se komerční prodej kvantových počítačů?
Kvantové počítače představují neuvěřitelný průlom v oblasti výpočetních schopností a dle očekávání zcela změní způsob, jakým řešíme extrémně složité výpočetní problémy. Na rozdíl od tradičních počítačů, které pracují s binárními bity, tedy jedničkami a nulami používanými k ukládání a přenosu digitálních informací, kvantové počítače využívají tzv. qubity. Ty umožňují manipulovat s kvantovými jevy, jako je superpozice a kvantová provázanost, což umožňuje efektivně řešit problémy, které jsou pro klasické počítače příliš náročné.
Zástupci společnosti Nvidia, jež vyrábí grafické karty GeForce, se vyjádřili před nedávnem v tom smyslu, že první komerční kvantové počítače se neobjeví v prodeji dříve než za 20 let. Šéf Nvidie Jensen Huang pak na lednovém veletrhu CES v Las Vegas uvedl, že kvantové počítače jsou zatím hudbou budoucnosti a že jejich praktické využití v komerčním sektoru lze očekávat nejdříve v roce 2045.
Hartmut Neven ze společnosti Google je však jiného názoru. Podle něj se první komerční kvantové počítače objeví v prodeji již za 5 let. Otázkou je samozřejmě cena, běžný smrtelník na nákup takového sofistikovaného zařízení zcela jistě nedosáhne. Kvantová výpočetní technika se však může stát dostupnější pro vědecké pracovníky po celém světě.
Kvantové počítače mohou vyřešit problémy, které jsou pro běžné počítače nedosažitelné – například v oblasti medicíny, umělé inteligence nebo automobilového průmyslu. Mimo jiné mohou pomoci při vývoji léků na civilizační choroby či nových baterií pro elektromobily, které nabídnou dojezd tisíce kilometrů na jedno nabití.
Revoluční kvantový čip Google Willow
O kvantových počítačích se hovoří jen v superlativech. Například nedávno představený čip společnosti Google s názvem Willow je natolik výkonný, že za pět minut spočítá to, co by dnešnímu nejrychlejšímu superpočítači současnosti trvalo deset kvadrilionů let. Podle některých vědců je Willow jako z jiného světa, domnívají se, že k náročným výpočtům využívá síly multivesmíru.
Zdroj náhledové fotografie: generováno AI / Freepik, zdroj: Nature