Chrome a Firefox

Prohlížeče Chrome i Firefox jsou rychlejší. Legendární Flash hází přes palubu

  • Populární prohlížeče dostávají nové verze
  • Přináší spoustu nových vylepšení i funkcí
  • A hlavně jsou mnohem rychlejší

Konkurenční internetové prohlížeče Chrome a Firefox mají své zastánce i odpůrce. Přesto se oba těší poměrně velké oblibě. Zatímco první vyhrává na poli doplňků, druhý pro změnu boduje celou plejádou nejrůznějších funkcí, optimalizací, snímáním stránek a podobně.

Ať už jste na kterékoliv straně pomyslné barikády, ani jedním z nich chybu neuděláte. Nakonec vlastně zjistíte, že je to jen o preferencích, komfortu, a hlavně o zvyku. Navíc nově oba shodně dostávají nové verze (Google Chrome 87, Mozilla Firefox 83 – pozn. red.), které sází nejen na výkon, ale i optimalizaci načítání stránek, nové PDF nástroje, surfování pouze v režimu HTTPS, a velký důraz je rovněž kladen i na prodloužení výdrže; ať už jde o notebooky nebo klasické stolní počítače.

Chrome jak utržený z řetězu

Chrome
Chrome, ilustrační | foto: Google

Chrome není špatný, a bývaly doby, kdy byl skvělý. Problém je v tom, že jak roky plynuly, tento prohlížeč neuvěřitelně nabobtnal a ukrajoval si pro sebe čím dál tím víc systémových prostředků. A taky občas padal, zasekával se, a pověstná uživatelská přívětivost i plynulost byly rázem doslova v tahu. Google s novou verzí dělá za minulostí tlustou čáru. Ta je nyní mnohem interaktivnější. Máte otevřeno více karet? Upřednostňované jsou zejména ty aktivní. Tímto krokem vývojáři zabili několik much jednou ranou.

Šetří výpočetní výkon, paměť a vlastně i baterku. A to není samozřejmě vše. Dále láká na promakanější integrovaný PDF viewer, který dostal zbrusu nový kabátek a možnost nahlížet do jednotlivých stránek v postranním panelu. A vylepšení se dočkal i samotný adresní řádek, který získal novou funkci “Akce Chrome“. Ta výrazně zrychluje a zjednodušuje každodenní práci; ať už jde o klávesové zkraty nebo nabídky. A to už se vůbec nebavíme o automatickém uspání inaktivních karet, díky čemuž doslova létá jako z praku.

Ani Firefox se s tím nepáře

Firefox
Firefox, ilustrační | foto: Mozilla

I Firefox zrychluje, a ne málo. Zásluhu na tom mají udpaty jak SpiderMonkey, tak JavyScriptového enginu. Ty mají za následek až o 15 % rychlejší načítání stránek, perfektní odezvu i nižší systémové nároky (pokles o cca 8 %). Zástupce Mozilly se nechal slyšet, že si vývojáři společnost pohráli i několika moduly JavaScritpu, které výrazně zlepšují kompilaci a vlastní zobrazování webových stránek.

Opravdovou bombou je ale kompletně překopaný režim prohlížení pomocí protokolu HTTPS. Pokud si ho aktivujete, tak nově (hurá!) bez zcela bez někdy otravného rozšíření HTTPS Everywhere. Ještě něco? Určitě. Výraznou proměnou si prošel vyhledávací panel (procházení otevřenými kartami, režim zvoleného vyhledávače apod.), uživatelské rozhraní je jednodušší a přehlednější, potěší rozšířené nástroje pro práci s PDF dokumenty, které opravdu významně usnadňují vyplňování, editaci nebo tisk.

Těch změn jak u Chromu, tak Firefoxu je mnohem víc. My jsme vám vyjmenovali jen ty stěžejní nebo zajímavé. Pokud patříte mezi spokojené uživatele buď jednoho, nebo druhého prohlížeče, určitě si jejich nové verze rozhodně nenechte ujít. A klidně nám do komentářů napište, co se vám líbí, nelíbí a jak jste s updatem spokojení.

Total
1
Shares