telefon

Prodeje smartphonů ve třetím čtvrtletí klesly, Xiaomi odsunulo Apple na čtvrtou příčku

  • Globální trh chytrých telefonů meziročně klesl o 5,7 %
  • Na českém trhu se prodalo 1,09 milionu kusů smartphonů, což znamená pokles o 2 %

Celosvětové prodeje chytrých telefonů koncovým uživatelům činily ve třetím čtvrtletí roku 366 milionů kusů, což představuje meziroční pokles 5,7 % oproti stejnému období roku 2019 a to navzdory nově uvedeným modelům s podporou 5G sítí a uvolnění pandemických restrikcí v některých zemích. Vyplývá to ze statistik agentury Gartner.

Samsung zůstává jedničkou

Mezi pěti největšími si první místo udržel Samsung s podílem 22 %. Xiaomi se ve třetím čtvrtletí letošního roku vůbec poprvé posunulo na třetí příčku před Apple – díky prodeji 44,4 milionu kusů ve srovnání se 40,5 miliony u Apple.

Xiaomi ve třetím kvartále rostlo

Samsung a Xiaomi byli jedinými výrobci v první pětici, kterým se podařilo meziročně růst – v případě Xiaomi dokonce o 34,9 % na celkový tržní podíl 12,1 %. Xiaomi k růstu pomohly i ztráty Huawei způsobené obchodními sankcemi a také velmi dobré výsledky na domácím čínském trhu.

Jaká situace panuje na českém trhu?

V Česku meziročně poklesly prodeje chytrých telefonů ve třetím čtvrtletí asi o 20 tisíc kusů – na 1,09 milionu, jde tedy o výrazně nižší pokles (–2 %) než na globálním trhu (–5,7 %). Samsung na první příčce rostl meziročně o 3,1 % na bezmála 400 tisíc prodaných kusů, podobně jako na jiných trzích také v Česku rostlo nejrychleji Xiaomi – meziročně o 37,5 % na více než čtvrt milionu kusů.

Apple v Česku zaznamenal meziroční růst 9,3 % a posunul se na třetí příčku a konečně největší ztráta postihla Huawei – prodeje značky se meziročně propadly o více než polovinu a klesla tak na čtvrté místo.

Zdroj náhledové fotografie: N.Tho.Duc / Unsplash

Total
0
Shares