Černá díra

„Připomínají Hvězdy smrti.“ Skupina černých děr se otáčí a vystřeluje energetické částice na různé cíle

  • Supermasivní černé díry vědce znejistily
  • Chovají se velmi podivně, říkají

Vesmír je plný záhad a tajemství a nyní se to znovu potvrdilo. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) uvedl, že astronomové objevili skupinu šestnácti černých děr, které vysílají do vesmíru silné výtrysky energetických částic a poté mění cíl a střílejí na další nebeské objekty.


Nepřehlédněte: Ve vesmíru objevili asteroid v hodnotě 100 000 kvintilionů dolarů. Sonda NASA se k němu blíží rychlostí 135 000 km/h


Skupina černých děr se otáčí a míří na nové cíle

Astronomové studovali explodující supermasivní černé díry pomocí orbitální rentgenové observatoře Chandra a soustavy VLBA (Very Long Baseline Array), což je systém deseti robotických radioteleskopů, které jsou dálkově řízeny ze Socorra v Novém Mexiku. A zjistili, že výtrysky energetických částic změnily směr o téměř 90 stupňů.

„Víme, že asi třetina jetů (výtrysků) nyní směřuje úplně jiným směrem,“ říká Francesco Ubertosi z Boloňské univerzity. „Tyto černé díry se otáčejí a míří na nové cíle, podobně jako fiktivní vesmírná stanice v Hvězdných válkách.“

Pomocí rentgenových dat astronomové zkoumali dvě „dutiny“ či „bubliny“ v mezihvězdném plynu, které naznačují směr výtrysků před miliony let. Porovnáním informací z observatoře Chandra a soustavy VLBA (Very Long Baseline Array pak přišli na to, jak v průběhu času výtrysky měnily svou orientaci.

Změna směru proběhla v časovém měřítku od jednoho milionu let do několika desítek milionů let, uvádí server The Space. „Vzhledem k tomu, že tyto černé díry jsou pravděpodobně starší než 10 miliard let, považujeme změnu směru (výtrysků) během několika milionů let za rychlou,“ vysvětluje vědec z Centra pro astrofyziku Harvard & Smithsonian (CfA) Gerrit Schellenberger. „Změna orientace jetů obřích černých děr za přibližně milion let je analogická změně směru nové bitevní lodi za několik minut.“

Černá díra
Zdroj: NASA

Vědci zatím nemají odpověď

Výtrysky, na které se vědci zaměřili, vznikají, když jsou supermasivní černé díry obklopeny oblaky plynu a hmoty, takzvanými akrečními disky. Tyto disky postupně přivádějí materiál do chřtánů černýcn děr, ale ne všechen. Silná magnetická pole v okolí těchto nenasytných monster směřují nabité částice k pólům a urychlují je na rychlost blízkou rychlosti světla. Tyto částice pak jsou z každého z pólů vystřelovány v podobě dvojitých výtrysků v opačných směrech.

Když narazí na horký plyn v okolních galaxiích zabrání jeho ochlazení. Protože hvězdy vznikají, když se galaktický plyn ochladí a vytvoří velmi husté shluky, které se zhroutí pod vlastní gravitací, může tento proces přerušit tvorbu hvězd v různých oblastech vesmíru. Pokud se tyto výtrysky při změně orientace šíří napříč galaxiemi, zvyšují počet oblastí, ve kterých může být tvorba hvězd zbrzděna.

Jednou z otázek, na kterou astronomové zatím nenašli odpověď, je, jak byly tyto supermasivní černé díry vůbec schopny orientaci svých jetů měnit. Černé díry rotují a výtrysky by se měly vyrovnávat s jejich rotační osou, pomyslnou přímkou, která by měla spojovat i jejich póly. Jednou ze zvažovaných možností je, že jak se akreční disk otáčí kolem černé díry, hmota, která na něj dopadá pod různými úhly, které nejsou rovnoběžné s diskem, může posunout rotační osu černé díry.

Zdroj náhledové fotografie: Placidplace / Pixabay, zdroj: The Space, Live Science, NASA

Total
0
Shares