Umělá inteligence, katastrofa

Přiblíží se apokalyptické hodiny lidstva blíže k půlnoci? Vědci dnes oznámí, kolik vteřin zbývá do zničení

  • Posunou správci Hodiny soudného dne? 
  • Do půlnoci dnes zbývá 90 vteřin

Je lidstvo odsouzeno k zániku? Vše se dozvíme již během několika hodin, kdy budou aktualizovány hodiny Posledního soudu, které reprezentují odpočet k možné globální katastrofě.


Nepřehlédněte: Telefony Čechů jsou v ohrožení! Útočí na ně nebezpečný bankovní virus, bijí na poplach experti


Do půlnoci zbývá 90 vteřin

Hodiny soudného dne (či Posledního soudu, v angličtině Doomsday Clock), symbolický měřič ohrožení světa atomovým výbuchem, podle nukleárních odborníku ukazují čas za 90 sekund půlnoc – jsou tedy jen těsně před číslicí 12 splývající se zánikem lidské civilizace. Už během několika málo hodin se to možná změní. Vědci totiž oznámí, zda je podle nich lidstvo blíže k sebezničení.

Server FONETECH.CZ však předpovídá, že vědci minutovou ručičku posunou ještě blíže k osudné „dvanácté“, protože válka mezi Izraelem a Hamásem zuří dál, konflikt na Ukrajině nejeví známky konce a klimatické katastrofy lidstvu nadále působí velké komplikace.

Když byly hodiny poprvé představeny na začátku studené války v roce 1947, byly nastaveny na 7 minut do půlnoci. Po uzavření Smlouvy o omezení strategických zbraní, kterou země USA a Sovětský svaz podepsaly v roce 1991 s cílem snížit počet jaderných zbraní, byly posunuty na 17 minut do půlnoci. V posledních letech se však ručička stále více přibližuje k osudné „dvanácté“.

V některých letech se ručičky hodin nepohybují vůbec, jako tomu bylo v letech 2021 a 2022, což naznačuje, že se globální situace nezměnila. Naposledy ke změně došlo vloni, necelý rok poté, co Rusko vojensky napadlo Ukrajinu.

Hodiny soudného dne

O posunování ručiček na Doomsday Clock rozhoduje vědecká rada organizace The Bulletin of the Atomic Scientist. Ta se utvořila kolem stejnojmenného odborného časopisu, který začal vycházet po druhé světové válce v roce. Hodiny, které jsou umístěny na univerzitě v Chicagu, začaly prvně „odtikávat“ v roce 1947.

Letos vědci předstoupí před symbolické hodiny dnes v 16:00. Na akci vystoupí prezidentka a výkonná ředitelka Bulletinu Rachel Bronsonová a učitel vědy Bill Nye. Samotná událost bude živě přenášena na webových stránkách organizace i prostřednictvím YouTube.

Zdroj náhledové fotografie: Sammy-Sander / Pixabay, zdroj: Daily Mail

Total
0
Shares