Auto, sníh

Přelomový vynález pro řidiče: Pneumatiky se zabudovanými sněhovými řetězy fungují na tlačítko

  • Nasazování sněhových řetězů na kola je zdlouhavá a otravná věc
  • Automobilka Hyundai přichází s řešením, které ocení snad úplně každý

Nové pneumatiky od korejské automobilky Hyundai obsahují zabudované sněhové řetězy, které se aktivují a deaktivují stisknutím tlačítka. Řidiči tak nemusí zdlouhavě nasazovat a sundávat tradiční sněhové řetězy, když se vydají do hor nebo na silnice pokryté ledem a hlubokým sněhem.


Nepřehlédněte: Horká novinka jde do prodeje: Samsung Galaxy S23 FE zaujme povedenou výbavou i cenou


Pneumatiky se zabudovanými sněhovými řetězy

Každá z pneumatik má šest drážek v řadě s šesti paprsky. Uvnitř těchto drážek jsou dráty připomínající sněhové řetězy, které jsou zasunuty hluboko do běhounu. Fígl spočívá v tom, že pneumatiky jsou částečně vyrobeny ze stlačených slitin s tvarovou pamětí, které se mohou aktivovat a roztáhnout, když jimi prochází elektrický proud.

Když silnice začne vypadat nebezpečně nebo zákon vyžaduje nasazení sněhových řetězů, stačí stisknout tlačítko a je po problému. Slitina s tvarovou pamětí se vrátí do svého původního tvaru a vytlačí drátěné smyčky nad úroveň běhounu, čímž se zlepší přilnavost, stabilita a bezpečnost vozidel na zasněžených silnicích. V tu chvíli už mohou řidiči vyrazit; není třeba mít mokrá kolena, zablácené boty nebo prsty zmrzlé na kost.

„Tato inovace, která bude, doufejme, jednoho dne zavedena i ve vozech Hyundai a Kia, odráží naše odhodlání přeměnit vyspělé laboratorní technologie v reálná řešení, z nichž budou mít zákazníci prospěch,“ řekl vedoucí týmu vývoje Joon Mo Park. „Budeme pokračovat ve vývoji technologií, které zvyšují bezpečnost a pohodlí našich vozidel a přinášejí našim zákazníkům přidanou hodnotu.“

Stačí stisknout tlačítko

Jako vedlejší výhodu Hyundai uvádí, že integrované sněhové řetězy se stanou dobře viditelnou (a slyšitelnou) připomínkou, že je čas pořídit si nové pneumatiky. Zatím se jedná pouze o koncept, ale pro lidi, kteří musí často jezdit na sněhu a na zledovatělých silnicích, by taková technologie mohla být obrovským usnadněním života.

Automobilka Hyundai si novou technologii již nechala patentovat v Jižní Koreji a Spojených státech. Po dalším technologickém vývoji, testech životnosti a výkonnosti pneumatik, chce rychle zahájit jejich sériovou výrobu.

Zdroj náhledové fotografie: 16018388 / Pixabay, zdroj: Hyundai

Total
0
Shares