Technologie, Halia

Přelomová technologie promění stěny v bytu a nábytek v energeticky účinné topení

  • Mohou zdi a nábytek vytopit byt?
  • Finové dokázali, že je to možné

Vypadá jako obyčejný kus laminátu – tenká vrstva dřeva, jakou najdete na komodě, stole nebo podlaze. Uvnitř se však skrývá kovové pletivo tenké jako papír, které dokáže proměnit nábytek nebo stěny v energeticky účinné sálavé topení. Finský startup Warming Surfaces svou inovativní technologii vytápění nazval Halia.


Nepřehlédněte: Po milionech let se k Zemi vrací obr. Největší kometa, jakou kdy lidstvo objevilo, bere dech


Stěny v bytě se změní na topení

Před několika lety se na výzkumníky obrátila finská armáda s žádostí o pomoc při výrobě vojenských klamných cílů, které by generovaly teplo – zahříváním větších ploch by protivník mohl nabýt dojmu, že se v noci např. dívá na tank. Když však vědci na technologii začali pracovat, uvědomili si, že by našla uplatnění i v domácnostech a kancelářích.

„Začali jsme to montovat do nábytku a povrchových materiálů v interiéru a viděli jsme, že to má potenciál,“ říká spoluzakladatel startupu Jani-Mikael Kuusisto.

Protože jsou nízkonapěťové topné prvky tlusté méně než jeden milimetr, lze je zabudovat do jakéhokoli materiálu, včetně tkaniny. A protože se nacházejí blízko povrchu na velké ploše, mohou prostor vyhřát téměř okamžitě. 

Každý tepelný „pixel“ komunikuje s centrální procesorovou jednotkou připojenou k síti nebo externí baterii. A pokud jsou tyto prvky připojeny k čidlům, může se teplo zapnout pouze tehdy, když je to potřeba.

„Materiál vycítí, kdy jste v místnosti a zapne teplotu na úroveň, kterou preferujete,“ říká Kuusisto. „Reakce je opravdu rychlá. Není to okamžité jako u osvětlení, ale mluvíme o desítkách sekund, než je dosaženo požadované teploty.“

Technologie, Halia
Zdroj: Warming Surfaces Company

Stejně jako jiné formy sálavého vytápění i tato inovace dokáže vytápět prostor rovnoměrněji než typické systémy s nuceným přívodem vzduchu, a to bez hluku ventilátorů. Navíc nezabírá žádné místo, na rozdíl třeba od tepelných čerpadel, píše ve zprávě server Fastcompany.

Kdy se dočkáme prvních produktů?

Startup Warming Surfaces Company již oznámil spolupráci s portugalským výrobcem laminátů Surforma a společností Grupo Casais na nových výrobcích. Vůbec poprvé se Halia objeví v kancelářském nábytku.

Vědci poukazují na to, že integrace nové technologie není nákladná a v letech s mírnějšími zimami může nábytek vybavený touto technologií stačit k udržení příjemných teplot doma nebo v kanceláři. Očekává se, že první výrobky se dostanou na trh ještě během letošního roku.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Warming Surfaces, zdroj: Fastcompany, warmingsurfaces

Total
0
Shares