Tutanchamon

Před sto lety objevili Tutanchamona. Hrobku nejslavnějšího faraona stále obestírají záhady

  • Uběhlo 100 let od nalezení Tutanchamona
  • Nachází se v jeho hrobce tajná komora?

V listopadu 1922 našel britský archeolog Howard Carter v egyptském Údolí králů nebývale zachovalou hrobku, v níž se ukrývala řada netušených pokladů. Svět navíc získal nového hrdinu: dávného faraona Tutanchamona.


Nepřehlédněte: Ohromující nové 8K záběry ukazují legendární Titanic tak, jak ho ještě nikdo nikdy neviděl


Slavný faraon

Před sto lety zkoumal britský archeolog Howard Carter se svými pracovníky hrobky v Údolí králů nedaleko egyptského Luxoru. A objevili dveře, které vedly k jednomu z nejpozoruhodnějších archeologických nálezů všech dob: Tutanchamonově hrobce.

Daniela Rosenowová z Griffithova institutu Oxfordské univerzity k tomu řekla: „Bylo to poprvé, kdy byla královská hrobka objevena víceméně téměř neporušená.“ „Umožnilo nám to nahlédnout, bylo to téměř jako časová bublina, do starověkého Egypta, protože tam bylo více než 5 000 předmětů včetně slavné zlaté pohřební masky, kterou teď zná téměř každý. Některé z předmětů byly pohřební artefakty, zatímco jiné Tutanchamon používal během svého každodenního života.“

Tajná komora v hrobce?

Historici se však stále rozcházejí v názorech na některé klíčové otázky. Například na to, co se nachází za zdmi hrobky. Někteří vědci se domnívají, že v Tutanchamonově hrobce existuje tajná komora. Ta by podle britského egyptologa Reevese mohla skrývat hrob královny Nefertiti, která žila ve 14. století před naším letopočtem.

Experti si také prakticky od samého počátku lámou hlavu nad tím, proč je Tutanchamonova hrobka menší než hrobky jiných faraonů a proč její dispozice odpovídá spíše hrobkám tehdejších egyptských královen. Spekulovalo se proto i o možnosti, že faraón, ač v pozici boha, se stal obětí atentátu, po němž byl narychlo pochován do cizí, již vybudované hrobky.

V souvislosti s kulatým výročím objevení Tutanchamona byla zahájena putovní výstava, jejímž kurátorem je National Geographic Society. Beyond King Tut obklopuje návštěvníky velkoplošnými projekcemi a animacemi některých z tisíců artefaktů nalezených v hrobce slavného chlapeckého krále.

Zdroj náhledové fotografie: Wikimedia Commons / Steve Evans, zdroj: The Sun , New Scientist, Guardian

Total
0
Shares