Eliška Junková při závodech

Před 120 lety se narodila legendární závodnice Eliška Junková. Hold jí vzdává i Google

  • Eliška Junková se narodila před 120 lety
  • Výročí české legendy připomíná i Google

Společnost Google dnes na své domovské stránce připomíná svátečním Doodlem 120. výročí narození legendární české automobilové závodnice Elišky Junkové. Olomoucká rodačka, která závodila ve vozech Bugatti, se ve dvacátých letech 20. století stala nejrychlejší ženou světa a jako jediná žena v historii Grand Prix se dokázala vyrovnat nejlepším jezdcům této soutěže. Kromě Česka dnes památku Junkové uctil Google také v Německu, Itálii, Kanadě, Řecku a na Slovensku.

S manželem Čeňkem Junkem ve své době tvořili slavný motoristický pár, kterému se někdy přezdívá nejrychlejší česká domácnost. Eliška Junková svou závodnickou kariéru odstartovala jako manželova spolujezdkyně, později začala závodit také sama za sebe. V letech 1924 – 1929  zvládala ve vozech Bugatti T30 a T35 všechny čtyři disciplíny tehdejšího automobilového sportu: závody do vrchu, závody na autodromu, závody na okruzích a 6 000 km dlouhou dálkovou jízdu v dnešní Indii a Pákistánu.

Eliška Junková při závodech
Eliška Junková při závodech | foto: ilustrační

Památku nejslavnější české automobilové závodnice dnes Google připomíná Doodlem, dočasně pozměněným a výtvarně zpracovaným logem vyhledávače, který vytvořil ilustrátor Gerben Steenks podle portrétu Elišky Junkové. Dostupný je kromě Česka také v Německu, Itálii, Kanadě, Řecku a na Slovensku. Na jeho vzniku firma spolupracovala také s adoptivním synem Elišky Junkové, Vladimírem Junkem.

Eliška Junková při závodech
Eliška Junková při závodech | foto: Google

Ve dvacátých letech 20. století získala Junková hned několik významných trofejí. V roce 1926 se stala první ženou světa, které se povedlo zvítězit v mezinárodním závodu do vrchu na trati Zbraslav – Jíloviště. O rok později zvítězila na I. Velké ceně Německa v kategorii sportovních vozů od 1,5 do 3 litrů. Jejím největším úspěchem bylo páté místo z její samostatné éry v závodě Targa Florio, kterého dosáhla v roce 1928. V závodech docilovala rychlostí i přes 200 km/hod.

Její kariéru nakonec násilně ukončila tragická událost. Po smrtelné nehodě manžela Čeňka Junka právě na okruhu v německém Nürburgringu se rozhodla se závoděním jednou provždy skoncovat, v motoristickém odvětví se však pohybovala i nadále. Psala sloupky do motoristického časopisu, podílela se na přípravě výstavby brněnského Masarykova okruhu, vydala autobiografii Má vzpomínka je Bugatti. Zemřela v roce 1994. Za své úspěchy získala ocenění Zasloužilá mistryně sportu. V roce 2019 jí prezident Zeman in memoriam udělil medaili za zásluhy.

Co je Doodle?

Google Doodle je graficky upravené logo Google na domovské stránce vyhledávače, které vzniká u příležitosti různých svátků nebo událostí. Místo klasicky napsaného „Google“ je logo doplněno zajímavými obrázky či pozadím. Český Google již od roku 2008 vybírá místní významné osobnosti a události, které připomíná lokálními Doodly, například Boženu Němcovou, Alfonse Muchu, Karla Čapka, Jana Wericha nebo třeba Jana Kaplického. V říjnu 2015 slavil úspěch Doodle ke 605. výročí staroměstského orloje, který si na domovské stránce Googlu mohli prohlédnout uživatelé v 38 zemích světa.

Total
1
Shares