POZOR: Trojský kůň Loda RAT útočí na Android

  • Nebezpečný trojan se po Windows dostal i na Android
  • Odborníci nabádají k opatrnosti při otevírání souborů v přílohách e-mailů 

Kybertločinci postupně rozvíjí své schopnosti a platí to i o autorech trojského koně Loda. Ten nyní existuje i ve verzi pro Android, která je stejně jako verze pro Windows nástrojem pro vzdálený přístup (RAT) se všemi funkcemi, jaké lze od tohoto typu škodlivého softwaru očekávat.


Psali jsme: Huawei chystá vlastní konzoli, PlayStation 5 dostane konkurenci


Je v Česku a na Slovensku?

Tento RAT nástroj pro Android byl dříve označován jako Gaza009, avšak tým Talos dokázal nalézt spojení s vývojáři Loda a rozkrýt celou kampaň zacílenou především na Bangladéš. To ukazuje na zdatného nepřítele, který rozšiřuje své nástroje i na další platformy.

Není zřejmé, zda ti, kdo kampaň řídí, jsou též autory, ale není pochyb o tom, že přinejmenším úzce spolupracují. Odhalená kampaň zaměřená na Bangladéš využívala různé úrovně návnad, od typosquattingu po názvy souborů přímo odkazující na produkty nebo služby obětí.

Dejte si pozor na to, co otevíráte

Na obranu proti této hrozbě musí každý jednotlivec přistupovat s opatrností k otevírání souborů v přílohách e-mailů a klikat na internetové odkazy s rozmyslem. Zdá se přitom, že autorům Loda RAT jde zatím spíše o shromažďování informací/špionáž než o přímý finanční zisk. V budoucnu se to ale může změnit.

Total
1
Shares