Počítač, malware, Windows

Pozor na podvodný e-mail. Tváří se jako výhra od Googlu, ale ukradne vaše bankovní údaje

  • Podvodníci už zase řádí na internetu
  • Takto snadno vás připraví o peníze

Pokud používáte Gmail, a najdete ve schránce zprávu od společnosti Google s gratulací, mějte se na pozoru. S největší pravděpodobností se jedná o podvod. Pokud se podstrčenou zprávou necháte oklamat, mohou se vaše cenné údaje dostat do rukou kybernetických nájezdníků.


Nepřehlédněte: Nový objev na Měsíci. Ve skleněných kuličkách na povrchu jsou miliardy tun vody


Podvodný e-mail se tváří jako výhra

Google vydal zprávu, ve které varuje uživatele populárního poštovního klienta Gmail před nebezpečnou phishingovou kampaní, jež využívá falešné e-maily ke krádeži osobních údajů.

Hlavička nebezpečného e-mailu se uživatele snaží přesvědčit, že jde o tzv. Online Reward Program. Po otevření zpráva naznačuje, že jste právě provedli jubilejní vyhledávání na Googlu, což znamená, že vás čeká odměna.

„Gratulujeme! Jste šťastným uživatelem Googlu!“ uvádí e-mail. „Po dosažení každého 10miliontého vyhledávání na celém světě vyhlásíme šťastného uživatele, kterému zašleme děkovný dárek. Vy jste ten šťastný uživatel!“

Ti, kteří zprávu obdrží, jsou vyzváni, aby klikli na odkaz a vyzvedli si cenu. Žádný dárek samozřejmě neexistuje a jedná se pouze o chytrý způsob, jak mohou hackeři z počítačů obětí odčerpat osobní údaje, které pak mohou být použity ke krádeži peněz a identit.

„Společnost Google nenabízí spontánní výhry v tomto formátu a vyplněním dotazníku nebo zadáním osobních údajů cenu nevyhrajete. Své osobní údaje nikam nezadávejte,“ varuje americký technologický gigant a vyzývá uživatele, aby byli při kontrole svých doručených e-mailových zpráv ostražití a společnosti hlásili cokoli podezřelého.

Počítač
Zdroj: Glenn Carstens-Peters / Unsplash

Kromě varování vydal Google také několik důležitých doporučení, mezi která patří:

  • Zpomalte – podvody mají často za cíl vyvolat pocit naléhavosti. Udělejte si čas na kladení otázek a vše si promyslete.
  • Namátková kontrola – Proveďte průzkum a dvakrát si ověřte údaje, které dostáváte. Dává to, co vám píšou, smysl?
  • Zastavte se! Neposílejte – Žádná seriózní osoba ani agentura nebude nikdy požadovat platbu nebo vaše osobní údaje přes e-mail.

Zdroj náhledové fotografie: Elisa Ventur / Unsplash, zdroj: The Sun

Total
0
Shares