Muž, telefon

Pozor na aplikaci Google, varují telefony Huawei. Snaží se lidi přesvědčit, že jde o virus

  • Telefony Huawei varují své uživatele před aplikací Google
  • O virus se však nejedná, telefony se jen chovají paranoidně

Bizarní problém se objevil u uživatelů telefonů Huawei. Jejich smartphone, respektive operační systém z dílny Huawei, upozorňuje uživatele na aplikaci Google. Ta slouží pro vyhledávání v rámci populárního vyhledávače. Jde o chybu, nebo cílený marketing společnosti Huawei proti americkému Googlu?


Nepřehlédněte: Huawei má na triku obří skandál! Potají špicloval návštěvníky prestižního veletrhu, sledovací zařízení schoval do plastového kolečka


Google jako virus?

Chybová hláška konkrétně uvádí: „Bezpečnostní hrozba. Zdá se, že se to týká i aplikace Google. Doporučujeme okamžitou odinstalaci.“ Důležité je připomenout, že chyba se týká běžných uživatelů v Evropě, kteří však používají telefony Huawei – ať už ty bez služeb Google, anebo starší generace, které ještě přístup měly.

Podle snímků obrazovky, které sdíleli postižení uživatelé, telefony čínského Huawei označují aplikaci Google jako virus TrojanSMS-PA. Trojan, neboli trojský kůň, je druh škodlivého kódu (malwaru), který se do vašeho telefonu dostane v nepozorované formě, například jako obyčejná aplikace, pak ale na pozadí škodí.

Konkrétně zmíněný TrojanSMS-PA má být zákeřný ještě tím způsobem, že bez dovolení uživatele posílá SMS zprávy. Kvůli tomu vás může přihlásit například k nechtěnému předplatnému, popřípadě se může snažit nepozorovaně napadnout také vaše kontakty v adresáři.

Huawei
Zdroj: FONETECH.CZ

Huawei je paranoidní

Pokud se varovná zpráva objevila i na všem telefonu Huawei, nemějte obavy. Aplikace Google v žádném případě není virus, přestože na ni telefon upozorňuje. Záhada spočívá v tom, že Huawei telefon by aplikaci Google ani neměl znát, neboť ji není možné stáhnout z běžně dostupného obchodu Huawei AppGallery. Již v minulosti Huawei telefony takto nesprávně registrovaly aplikaci na ochranu Google Play Protect.

Jde dost možná o pokračující konflikt mezi oběma frakcemi – čínským Huawei a americkým Googlem. Obě strany si stabilně nahlašují aplikace, popřípadě je rovnou ani nevpouštějí do svého obchodu s aplikacemi. Google takto před časem vystoupil také proti oblíbenému benchmarku AnTuTu, který do dnešních dní označuje jako nebezpečný.

Zdroj náhledové fotografie: katemangostar / Freepik, zdroj: Gizchina, Reddit

Total
0
Shares