Scarlett Johansson

Poznáte deepfake video? Díky umělé inteligenci jsou od sebe slavné herečky k nerozeznání

  • Deepfake videa jako tajná zbraň
  • Poznáte, která herečka je dílem počítače?

Dlouho platilo, že videa na internetu jen tak zfalšovat nelze, na rozdíl od fotografií. Už ani to ale neplatí. Umělá inteligence dokáže zázraky a je tak čím dál snazší vytvořit manipulovaná videa se skutečnými lidmi a vložit jim do úst něco, co nikdy neřekli.


Nepřehlédněte: Ohromující nové 8K záběry ukazují legendární Titanic tak, jak ho ještě nikdo nikdy neviděl


Spolu s vývojem umělé inteligence a zvyšováním výpočetního výkonu je stále jednodušší vytvářet takzvaná deepfake videa. Asi není třeba zdůrazňovat, že podvržené klipy představují velkou hrozbou. Manipulace s politiky, jako je Joe Biden, už dříve vedly k mnohým dezinformacím na sociálních sítích.

Potenciál technologie deepfake byl nově demonstrován na videu, v němž se vedle sebe objevily herečky Scarlett Johanssonová a Elizabeth Olsenová, přičemž lidé měli za úkol uhodnout, která z nich je deepfake a která skutečná.

Přesvědčivá deepfake videa

Klip ukazuje, jak spolu obě herečky diskutují a říkají identická slova. Skutečná je ale pouze jedna z nich. Ačkoli klipy vypadají realisticky, uživatelé Twitteru s ostřížím zrakem dokázali díky některým nesrovnalostem v záběrech rozpoznat, jaká z nich je vytvořená počítačem.

Mezi poznávací znaky manipulace v klipu patří absence stínů na tváři Johanssonové (napravo), když pohybuje rukou, nedostatky v osvětlení jejího obličeje a zvláštnosti ve vlasech a krčních svalech.

„Je strašně jednoduché na to skočit“

Technologie deepfake, složenina ze slov deep learning (hluboké učení, disciplína v rámci strojového učení) a fake, využívá výkonnou umělou inteligenci, která pomocí algoritmů a fotek dokáže vytvořit model obličeje člověka, který na videu vůbec není.

Deepfake videa byla již použita v dezinformačních kampaních (pamatujete na prezidenta Ukrajiny Zelenského, který kapituloval?) či k manipulování s důkazy a v neposlední řadě v pornografii. To, co před lety začalo jako nevinný vtípek, se postupem času změnilo v nebezpečný a kontroverzní nástroj.

Zdroj náhledové fotografie: Wikimedia Commons / The Salvator, zdroj: DS

Total
0
Shares