Poprvé na světě. Festival kutilů Maker Faire Prague 2020 se uskutečnil virtuálně

  • Zájem předčil očekávání
  • Festival kutilů se uskutečnil virtuálně

Přenést klasický festival do plně virtuální podoby je možné. Ukázal to festival Maker Faire Prague, který byl ve dnech 29. až 30. května k vidění ve virtuální podobě. Organizátoři měli pouze šest týdnů, čtvrtinový rozpočet a všechny cesty vyšlapávali víceméně prvně. Přesto se počet zhlédnutí tohoto festivalu počítá na desítky tisíc.

Festivaly Maker Faire se konají po celém světě. Praha ve Průmyslovém paláci hostila už dva, v roce 2018 a 2019. Obou se zúčastnilo zhruba 10 tisíc lidí. Letošní ročník se měl uskutečnit jako obvykle v červnu.

„Všechny akce se postupně rušily – bylo jasné, že v prvním pololetí nebude ani jedna pořádná. Kdo jiný by tedy měl ukázat, že to jde i jinak, než makeři? Proto jsme se rozhodli, že s nimi zkusíme zvládnout nezvládnutelné: přenést klasický festival, který je založen na osobním kontaktu, do online prostředí,“ říká Michal Uryč, jednatel společnosti Taktiq Communications, která měla všechny tři ročníky festivalu na povel.

Maker Faire Prague Online 10

Strašák jménem Covid-19

Finální dohoda s klíčovým partnerem, Prusa Research, padla až v dubnu. Další partneři se do projektu nehrnuli. Výjimkou bylo hl. m. Praha, které souhlasilo, že jeho grant lze použít také na online akci.

„Měli jsme opravdu velmi málo času. Stavěli jsme nový web, e-shop, vymýšleli, jak nejlépe přenést fyzický festival do virtuální podoby a co můžeme nabídnout lepšího, než nabízí obvyklá akce ve Veletržním paláci. Příkladem jsou videa z dílen jednotlivých makerů – ovšem to vše v době, kdy se řada lidí prakticky bála chodit ven,“ upozorňuje ředitel festivalu, Jan Kužník.

Nakonec online podoba (takzvaná edice rouška) nabídla dva více než tříhodinové bloky, které kombinovaly živé streamy z dílen, předtočená videa makerů, a dokonce i několik živých přenosů jak z otevřené dílny PrusaLab, tak z raketové základny v Bratronicích.

Maker Faire Prague Online 10

„Principem Maker Faire je umožnit lidem, aby si vyzkoušeli i sami, co si můžou vytvořit vlastníma rukama. Nabídli jsme proto workshopy a část z nich vytvořila balíčky, které si zájemci mohli dopředu koupit. Pak si prostě pustili odpovídající workshop a mohli si doma tvořit,“ doplňuje Kužník.

Unikátní projekt

Takto propracovaným konceptem se akce stala zcela unikátní i ve světovém měřítku. Ačkoli už první pokusy převést některé z lokálních festivalů Maker Faire na internet byly a v květnu se uskutečnilo dokonce globální virtuální setkání makerů, šlo vždy v podstatě jen o jednoduché videokonference.

Maker Faire Prague Online 10

Zájem předčil očekávání

Podle organizátorů zájem diváků převýšil očekávání: „Mířili jsme zhruba na 10 tisíc diváků, tedy chtěli jsme porovnávat s obvyklým festivalem. Sledovanost byla na Mall TV lehce pod 20 tisíc zhlédnutí streamu, na Facebooku přes 26 000 zhlédnutí restreamu. Návštěvnost webu festivalu přesáhla 5 tisíc reálných uživatelů. Ale nekončíme. Online nám dává možnost pokračovat zveřejňováním jednotlivých videí. Některá jsou ještě ve výrobě. Rádi bychom výsledky spočítali po měsíci,“ uvádí Michal Uryč.

Záznamy z celé akce i jednotlivá videa naleznete na adrese https://www.makerfaireprague.online.

Total
0
Shares