Facebook podvod

Další vlna podvodů na Facebooku: Na SMS nereagujte, své číslo nikomu neposílejte!

  • Český Facebook opět pod náporem zlodějů
  • Objevuje se celá řada podvodů na uživatele

Před lety nepříjemná kauza, která postihla tisíce českých uživatelů, v těchto letních dnech opět vyplouvá na povrch. A věřte, že vím, o čem mluvím, protože se s tímto problémem setkala celá řada lidí v mém okolí.

Podvodníci totiž začali ve velké míře útočit na majitele facebookových účtů s jediným cílem: rychle a poměrně snadno se na jejich úkor obohatit.

Blízcí přátelé na Facebooku

Využívají k tomu zejména ty z vás, kteří máte až přespříliš otevřené profily, jež často bývají prošpikovány osobními informacemi a fotografiemi. Zloději pak na to jdou, jak se říká, od lesa. Založí si falešný účet, na první pohled k nerozeznání podobný originálu a bryskně kontaktují všechny přátele.


Nepřehlédněte: Xiaomi POCO F4 a POCO X4 GT RECENZE: Jeden hot a druhý čehý, ale zatraceně dobře!


Krypto
…aneb pozdě bycha honit (Zdroj: Anthony Tran, Unsplash)

Útočníci se následně pokouší získat čísla jejich mobilních telefonů, odeslat na ně ověřovací SMS pro mobilní platby (například za zakoupenou hru, dobitý kredit apod.) a infikovat zařízení malwarem, který začne odsávat tu stokorunové, tu tisícikorunové či vyšší finanční položky.

Pokud vám od tohoto „kamaráda“ přišla textová zpráva ve smyslu: „Ahoj, pošli mi své telefonní číslo… Napiš mi ten příchozí kód, atd.“, v žádném případě na takovou zprávu nereagujte! Ani nedávejte číslo, ani nic nepotvrzujte.

Jak se podvodům bránit?

Zaprvé, většina vašich přátel a známých na vás kontakt má, no a zadruhé, jestliže jste s nimi až doposud komunikovali výhradně přes Facebook (za předpokladu, že jste jim na sebe nedali kontakt), proč najednou tak rychlá a podivná změna?

Je mi jasné, že spousta z vás, laskavých čtenářů, si bude po přečtení klepat na čelo a reagovat ve smyslu, že na něco takového by se nechal nachytat jen úplný i…t, ale vězte, že stačí jen trocha nepozornosti, větší frmol přes den a je vymalováno!

Zdroj náhledové fotografie: ilustrační, geralt / Pixabay

Total
0
Shares