Titanic, Titanik

Podrobněji vrak Titanicu lidstvo nikdy nevidělo. Jako kdyby se odčerpala voda, říkají nadšení výzkumníci

  • Vědci nasnímali 3D model Titanicu
  • Získali dosud nejdetailnější snímky

Nejznámější lodní vrak světa. To je Titanic, který se nachází na dně Atlantiku necelé čtyři kilometry pod hladinou. Chybí snad jen možnost dotknout se.


Nepřehlédněte: Motorola má HIT Black Friday. Telefon s obří baterií a bezkonkurenční pamětí nabízí jen za 5 tisíc


Vytvořili nejpodrobnější snímek slavného vraku

Více než 1 500 cestujících zahynulo poté, co parník Titanic v dubnu 1912 narazil do ledovce a potopil se při plavbě ze Southhamptonu v Anglii do New Yorku. Tato katastrofa fascinuje svět již více než sto let. O konkrétních okolnostech ztroskotání se stále mnoho neví – to by se však nyní mohlo změnit.

Nové ohromující snímky byly vytvořeny na základě více než 700 000 skenů vraku, které loni v létě pořídila společnost Atlantic Productions a firma Magellan zabývající se hlubokomořským mapováním. Ponorná dálkově ovládaná zařízení strávila více než 200 hodin průzkumem zbytku lodi po celé její délce a šířce. Ze skenů byl poté sestaven přesný 3D model.

„Umožňuje vidět vrak tak, jak ho z ponorky nikdy neuvidíte,“ řekl stanici BBC o rekonstrukci expert na Titanic Parks Stephenson. „Můžete si ho prohlédnout celý, můžete ho vidět v souvislostech a perspektivě.“ Detailní sken označuje odborník za jeden z prvních významných kroků k tomu, aby se příběh Titanicu stal předmětem výzkumu založeného na důkazech, a nikoli na spekulacích.

„Opravdu nerozumíme charakteru srážky s ledovcem. Ani nevíme, jestli Titanic ledovec „lízl“ pravobokem pod čarou ponoru, jak se ukazuje ve všech filmech,“ vysvětlil Stephenson a dodal, že analýza zádi lodi ve 3D rekonstrukci by mohla odhalit mechaniku toho, jak loď dopadla na mořské dno.

Titanic leží na dně oceánu

Podle plánovače expedice Gerharda Seifferta ze společnosti Magellan šlo o dosud největší projekt podmořského snímkování. „Hloubka téměř 4000 metrů představuje výzvu, na místě se potýkáte s proudy a nesmíte se ničeho dotknout, abyste vrak nepoškodili,“ uvedl.

„A další výzvou je, že musíte zmapovat každý centimetr čtvereční – i nezajímavé části, například na poli trosek musíte zmapovat bahno, ale to potřebujete, abyste vyplnili prostor mezi všemi těmi zajímavými objekty.“

Vrak Titanicu leží na mořském dně části rozdělen na dvě části (příď a záď), obklopen obrovským množstvím trosek. Některé z neuvěřitelných skenů ukazují sochy, neotevřené lahve šampaňského nebo boty ležící na dně oceánu. Snímky jsou tak detailní, že lze dokonce vidět sériové číslo na jednom z lodních šroubů. Na podobnější ukázku modelu vraku se můžete podívat v reportáži BBC.

Zdroj náhledové fotografie: OceanGate Expeditions, zdroj: BBC, NYPost, Atlantic productions / Magellan

Total
0
Shares