Voyager

Podivuhodné dobrodružství Voyageru: Letadlo obletělo svět bez doplňování paliva

  • Voyager přepsal historii
  • Postaven byl za jediným účelem

V prosinci uplyne 36 let od chvíle, kdy speciálně zkonstruovaný letoun Voyager jako první obletěl svět bez mezipřistání a doplnění paliva. Jeho let trval 216 hodin a urazil při něm vzdálenost 40 252 kilometrů.


Nepřehlédněte: Airbusu havarovalo letadlo budoucnosti. Solární Zephyr S létal 64 dní v kuse, než se zřítil v Arizoně


Historický let Voyageru

Voyager byl navržen s ohledem na maximální úsporu paliva a jeho konstrukce se z 98 procent skládala z lehkých kompozitních materiálů. Hlavní část letadla tvořil „kokpit“ z papírové voštiny a grafitových vláken.

Letoun poháněly dva motory: zadní kapalinou chlazený o výkonu 110 koní a přední chlazený vzduchem s výkonem 130 koní. Voyager, který byl v podstatě jednou velkou palivovou nádrží, se 14. prosince 1986 brzy ráno vznesl z hlavní dráhy Edwardsovy základny, ale než se dostal do vzduchu, mnohým zatrnulo – jeden z konců křídla se dotýkal ranveje. Když 23. prosince krátce po osmé hodině ranní – po devíti dnech, třech minutách a 44 sekundách, znovu dosedl na ranvej, v nádrži zbývalo palivo na necelé dvě hodiny letu.

Oba hrdiny vítaly desetitisíce lidí

Dick Rutan a jeho tehdejší přítelkyně Yeagerová prožili devět bezesných dní a nocí, stísněni v děsivě hlučné kabině, široké pouhé dva metry. Vyhýbali se bouřkám, bojovali s halucinacemi a potýkali se s mechanickými problémy, aby se Voyagerem nakonec ve zdraví vrátili zpět na základnu.

Když letadlo znovu dosedlo na dráhu, Rutan očekával, že zaparkují někde v odlehlém koutě letiště. Proto byl velmi překvapen, když zjistil, že na jejich návrat čekají desítky tisíc lidí.

Dnes je Voyager umístěn v galerii Milestones of Flight v Národním muzeu letectví a kosmonautiky ve Washingtonu. Za svůj výkon získali piloti Dick Rutan a Jeana Yeagerová, nejprestižnější letecké ocenění, takzvanou Collierovu trofej.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares