XPeng X2

Ovládat létající auto zvládne i babička, která jezdí Toyotou Corolla, tvrdí americká firma

  • Společnost Alef pracuje na létajícím autu
  • Vypadá jako taxi Korbena Dallase z Pátého elementu

Létající auta, která jsme mohli vidět jenom ve filmech, se stávají skutečností. Společnost Alef Astronautics vytvořila jeden z prvních létajících taxíků. Vůz váží necelých 700 kilogramů a s plnou nádrží dokáže uletět až 160 kilometrů. K prvním zákazníkům se dostane v roce 2025. 


Nepřehlédněte: Co když nebude elektřina? Švýcaři mají plán, jak vyzrát na blackout: Omezí praní v pračkách a jízdu elektromobilem


Létající auto jako z filmu

Zatímco Tesla se chystá vydat svůj dlouho odkládaný elektromobil Cybertruck, jiná americká společnost pracuje na mnohem odvážnější vizi. Startup Alef Aeronautics doufá, že svá létající auta začne prodávat ještě do konce roku 2025. Podle zástupců firmy není ovládání létajícího vozu o nic složitější než řízení městského auta Toyota Corolla.

Alef létající auto
Zdroj: se souhlasem Alef

„To, co Model A liší odlišuje od ostatních létajících vozidel, je způsob létání. Jakmile se odlepí od země, kokpit se otočí a karoserie z uhlíkových vláken se celá převrátí na bok a pak se pohybuje vpřed, poháněná soustavou několika vrtulí. Celé auto je vlastně křídlo,“ říká Jim Dukhovny, zakladatel společnosti Alef Aeronautics.

„Model Alef je moderním řešením pro potřeby městské dopravy v 21. století, protože představuje nejrychlejší a nejpohodlnější prostředek, jaký byl kdy vytvořen, aby člověka dopravil z výchozího místa do cílové destinace,“ dodává.

V roce 2030 dorazí sci-fi sedan pro 4 až 6 lidí

Alef Aeronautics u svého létajícího auta avizuje dojezd až 322 kilometrů a dolet až 160 kilometrů. Uvedením Modelu A ale nic neskončí. Na rok 2030 Dukhovny plánuje premiéru sedanu Model Z s doletem 329 kilometrů, dojezdem 643 kilometrů a předpokládanou cenou 880 tisíc korun.

Model A bude stát „pouze“ 300 000 dolarů (v přepočtu asi 7,6 milionu korun) a lze ho předobjednat již nyní zaplacením zálohy. Tato cena je mimochodem stejná jako cena nového špičkového Cadillacu, elektromobilu Celestiq, který by se k zákazníkům měl dostat již na začátku roku 2024.

Zdroj: se souhlasem XPeng, zdroj: DailyStar, Reuters

Total
0
Shares