Mléčná dráha

Ohromující snímek Mléčné dráhy, který rozhodně musíte vidět! Teleskop zachytil 84 milionů zářících nebeských objektů

  • Vědci vytvořili neskutečně velký snímek naší galaxie
  • Pojďte se na něj podívat, nebudete litovat

Díky dalekohledu VISTA jsme získali jeden z nejpodrobnějších snímků Mléčné dráhy, což astronomům umožnilo katalogizovat 84 milionů individuálních hvězd. Na fotografii, která ukazuje neuvěřitelný pohled na jádro naší galaxie, jak ho zatím nikdo nikdy neviděl, upozornil server Science and Nature.


Nepřehlédněte: Konec sdílení účtů na Netflixu. Aneb vše co potřebujete vědět a báli jste se zeptat


Neuvěřitelná fotka má 9 gigapixelů a je na ní Mléčná dráha

Níže uvedená fotka je pouze výsekem z původního snímku, který má velikost 24,6 gigabajtu a ohromující rozlišení 108 500 × 81 500 pixelů, nebo chcete-li 9 gigapixelů. Pokud byste takovou fotografii vytiskli v plné kvalitě, pokryli byste plochu 9 × 7 metrů. 

Dalekohled Evropské jižní observatoře (ESO) musel během své náročné mise pořídit tisíce snímků oblohy, které pak astronomové sestavili do jedné pozoruhodné mozaiky. A jak se ukazuje, vynaložené úsilí se rozhodně vyplatilo. Snímek naší galaxie v plném rozlišení si můžete zobrazit na stránkách Evropské jižní observatoře.

Mléčná dráha
Zdroj: ESA

Pokud to nevíte, VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy) je jedním z nejlepších vesmírných dalekohledů a dechberoucí fotografií Mléčné dráhy znovu potvrdil, jak supercitlivé jsou jeho infračervené přístroje, které mu umožňují nahlížet skrz hustá oblaka prachu, se nimiž mají běžné systémy problém. Vědecký přístroj provozuje ESO na hoře Cerro Paranal v severní Chile.

Mléčná dráha
Zdroj: ESO

Jsme ve vesmíru skutečně sami?

Náš vesmírný domov – Mléčná dráha – je součástí supermasivní struktury propojené více než 800 galaxiemi, které se rozpínají do vzdálenosti přibližně jedné miliardy světelných let. Vědci odhadují, že ve známém vesmíru je asi 500 miliard galaxií a jen uvnitř naší Mléčné dráhy se nachází asi 400 miliard hvězd.

Zdroj náhledové fotografie: dragonuppl / Pixabay, zdroj: scienceandnature

Total
0
Shares