Asteroid

Odborníci z NASA se vyjadřují ke ztracenému asteroidu: Skutečně letos narazí do Země?

  • Zasáhne nás?
  • Dříve ztracený asteroid míří k Zemi
  • Podle NASA dorazí už v říjnu

V uplynulém měsíci se objevilo několik zpráv o tom, že dříve ztracený asteroid 2007 FT3 by mohl letos zasáhnout Zemi. Média se přitom odvolávala na prohlášení agentury NASA. Její mluvčí proto raději znovu prozradil, zda se skutečně máme obávat.


Nepřehlédněte: Senzační objev: Vědci NASA našli neviditelnou galaxii. Celou dobu ji měli přímo před očima


Ztracený asteroid 2007 FT3

Zaatupce NASA pro deník Evening Standard řekl, že není známo, že by asteroid mohl kdykoli v příštím století zasáhnout Zemi. Výzkumníci Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) neustále skenují oblohu, aby našli, sledovali a kategorizovali asteroidy a blízkozemní objekty, včetně těch, které se mohou přiblížit k Zemi na nebezpečnou vzdálenost.

Důležitou poznámkou v tomto případě je, že planetární vědci definují přiblížení k asteroidům, které jsou ve vzdálenosti do 48 milionů kilometrů od dráhy Země, jako blízké.

Asteroid 2007 FT3 o hmotnosti 54 milionů tun byl v roce 2007 spatřen na necelý den a půl, než zmizel z dohledu teleskopů. Některé vědecké modely přitom naznačují, že existuje 89 jeho potenciálních srážek se Zemí, včetně jedné připadající na 5. října 2024.

Ačkoli šance je jen jedna ku 11,5 milionu, pokud by 2007 FT3 Zemi skutečně zasáhl, stalo by se tak silou 2,6 miliardy tun TNT. To je dost na regionální devastaci, ale ne dost na to, aby nás vymazal z povrchu planety, jako planetka Chicxulub dinosaury.

Asteroid
Zdroj: Bing Image Creator (generováno AI)

NASA má vše pod kontrolou

Vědci se domnívají, že Chicxulub měl velikost asi 10 až 15 kilometrů a pohyboval se rychlostí přibližně 20 kilometrů za sekundu. Dopadl do oblasti současného Mexického zálivu (výběžek poloostrova Yucatán) a zřejmě byl jednou z hlavních příčin hromadného vymírání druhů na konci křídy.

Vzniklý kráter dosahoval průměru přes 150 kilometrů, podle některých odhadů dokonce až přes 200 km. Podle odborné práce, publikované v květnu roku 2020, narazila planetka Chicxulub do zemského povrchu pod strmým úhlem 45 až 60 stupňů.

Při odhadu škod však u 2007 FT3 některé zásadní informace chybí, vzhledem k tomu, že nevíme, z čeho se tento asteroid skládá, ani pod jakým úhlem by do naší planety narazil, ale vědci tuší, že se pohybuje rychlostí zhruba 20 kilometrů za sekundu, tedy podobně jako nechvalně proslulý Chicxulub.

Zdroj náhledové fotografie: urikyo33 / Pixabay, zdroj: Metro

Total
0
Shares