Google Chrome

Odborníci varují: Kritickou chybu v prohlížeči Chrome mohou zneužít hackeři. Nebezpečí hrozí i Čechům

  • Používáte prohlížeč Chrome?
  • Rychle ho aktualizujte
  • Obsahuje kritickou chybu

Uživatelé prohlížeče Chrome by se měli mít na pozoru. Bezpečnostní experti v něm totiž objevili kritickou bezpečnostní chybu, které mohou zneužít kyberšmejdi. Protože se nedostatek týká všech podporovaných operačních systémů, jsou v ohrožení stovky milionů uživatelů z celého světa.


Nepřehlédněte: Českem se šíří nový typ podvodu: Falešný operátor přes SMS připravil muže o 850 tisíc korun


Používáte Chrome?

Závažná bezpečnostní chyba byla objevena v oblíbeném internetovém prohlížeči Chrome. Situace je o to vážnější, že ji mohou zneužít hackeři k cíleným útokům. Společnost Google, která za webovým browserem stojí, již vydala potřebnou opravu. Mnozí uživatelé o tom ale vůbec netuší.

„Chyba v prohlížeči Google Chrome V8 před nově vydanou verzí 112.0.5615.121 umožňovala útočníkovi potenciálně zneužít počítač prostřednictvím speciálně vytvořené HTML stránky,“ popisuje chybu americký Národní institut pro standardy a technologie.

Nově objevená chyba v prohlížeči byla experty označena jako „kritická“. Tyto chyby mohou kyberzločinci obvykle zneužít k tomu, aby do počítače propašovali prakticky libovolný škodlivý kód, který jim umožní přístup k uloženým datům na pevném disku.

Google po objevení bezpečnostního nedostatku okamžitě vydal aktualizaci, která ho opravuje. Problém však spočívá v tom, že může trvat klidně i několik dní, než se všem uživatelům aktualizace automaticky zobrazí. Proto doporučujeme provést aktualizaci prohlížeče Chrome „ručně“.

hacker, macbook, apple
Zdroj: Azamat E / Unsplash

Neodkládejte aktualizaci

Nainstalovat aktualizaci manuálně je možné prostřednictvím nápovědy, konkrétně v Nastavení a části „O aplikaci Chrome“. Po rozkliknutí této nabídky se uživateli automaticky nabídne instalace nejnovější verze s označením 114.0.5735.110 pro Windows a 114.0.5735.106 pro macOS a Linux.

Není bez zajímavosti, že Chrome je nejméně bezpečných webovým prohlížečem novodobé historie. Od svého oficiálního vydání v roce 2008 ho již sužovalo více než 3 000 zranitelností. Firefox, Safari a Opera jsou sice starší, ale paradoxně mnohem bezpečnější.

Zdroj náhledové fotografie: Firmbee.com / Unsplash, zdroj: BleepingComputer

Total
0
Shares