Černá díra

Objevili černou díru, která má hmotnost 65 000 000 Sluncí. Krmí se v centru zářivé galaxie

  • Vědci rozlouskli kosmickou záhadu.
  • Našli velkou a hladovou galaxii.

Hubbleův vesmírný teleskop přinesl obrázek objektu IC 4709, který je od Země vzdálen 240 milionů světelných let. V jeho středu je obří černá díra. Spirální galaxie se při pohledu ze Země nachází v souhvězdí Dalekohledu.


Nepřehlédněte: Dysonova sféra může být klíčem k uchování lidského života. Ale dá se megastruktura obklopující hvězdu reálně vytvořit?


Vědci pozorují černou díru s neukojitelným apetitem

Na přítomnost černé díry podle informací Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) ukazuje zářivý střed galaxie. Hvězdy a jiné objekty, které jsou blízko středu IC 4709, kvůli gravitaci černé díry zdánlivě rychle rotují a tvoří oblast se silným zářením. Podobným způsobem byla objevena černá díra ve středu naší galaxie – Mléčné dráhy – zvaná Sagittarius A.

Černé díry pohlcují vše ve svém okolí, včetně světla, a je proto velmi obtížné je objevit. Jejich gravitační působení ale ovlivňuje pohyb blízkých objektů – a právě díky tomu je možné je najít, přestože jsou „neviditelné“.

Vědci odhadují, že černá díra v centru IC 4709 má hmotnost asi 65 milionů Sluncí. Kolem tohoto hladového monstra spirálovitě obíhá disk plynu, který se při otáčení sráží a zahřívá. Dosahuje tak vysokých teplot, že vyzařuje obrovské množství elektromagnetického záření: od infračerveného přes viditelné a ultrafialové až po rentgenové.

Galaxie IC 4709
Zdroj: ESA / NASA

Na velkolepém snímku z teleskopu jsou také vidět hvězdy, z nichž mnohé vypadají obzvláště velké a jasné díky své bližší poloze k Zemi, které se vyznačují charakteristickými difrakčními body způsobenými Hubbleovou optikou.

NASA ukázala, co by viděl člověk padající za horizont událostí

Pokud také patříte mezi příznivce vesmíru a černých děr, možná vás zaujme simulace americké vesmírné agentury NASA. Video, které generoval superpočítač Discover pět dní, ukazuje, jak by to vypadalo, kdyby do černé díry někdo spadl.

Zdroj náhledové fotografie: Kyraxys / Pixabay, zdroj: SciTechDaily

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..