Sony Xperia

O2 definitivně zruší telefonní budky. Chybět nikomu nebudou, nebo ano?

  • ČTÚ ukončí dotaci telefonních automatů
  • Symbol 80 a 90 let skončí
  • Telefonní „budky“ budou minulostí již příští rok

Dle oficiálního vyjádření Rady českého radiotelekomunikačního úřadu bylo rozhodnuto, že od příštího roku již nebude spolufinancovat telefonní budky, které v České republice spravuje společnost O2. V dnešní době jsou budky využívány naprosto minimálně. Úřad je dotoval hlavně kvůli dostupnosti zavolat si rychlou pomoc v podobě policie, záchranné služby či hasičů.

Operátor do dnešního dne provozuje přibližně 1 150 telefonních stanic, které po tomto rozhodnutí budou zrušeny. Provoz telefonních budek v dnešní době není nic levného. Je to vidět i u toho, kolik stojí jeden impulz, který například při volání do mobilní sítě je na pouhých 60 vteřin a stojí dnes až neuvěřitelných 15 korun. SMSka stojí až 5 korun. Tomuto od příštího roku bude konec. O2 nebude dotovat ze svého provoz těchto zařízení. Je to zkrátka, v dnešní době, ztrátový byznys.

O2 raději zainvestuje jinam

Mluvčí operátora O2 Lucie Jungmannová se vyjádřila následovně: „V případě neuložení povinnosti neplánujeme tyto telefonní budky nadále provozovat. Kromě snižujícího se počtu hovorů, jsou dalším důvodem k rušení vysoké nároky na údržbu a boj s vandalismem. Výnosy z volání by tak ani zdaleka nepokryly náklady na údržbu a provoz. Proto budeme raději investovat do rozvoje služeb, které lidé skutečně využijí.“

Zůstanou jen vzpomínky

Již na ke konci loňského roku společnost ukončila provoz 2 750 telefonních automatů. A musím říct, že i v mém okolí zmizelo několik ikonických budek, které jsme v mládí i my využívali spíš na rande v dešti než na volání. V tuto chvíli jsou veškeré budky provozovány jen v obcích do dvou set obyvatel. Jedna budka je v tuto chvíli dotována zhruba 9 000 Kč, což je na dnešní dobu obrovská částka, i když sít automatů čítá již „pouhých“ 1 150 stanic.

Na tuto zprávu reagovali hlavně obyvatelé míst, kde i dnes mobilní operátoři nemají bůh ví jaký signál. Mimo jiné se této zprávě věnoval i ombudsman, který si myslí, že ještě není ten správný čas na plošné ukončení provozu telefonních automatů.

Na konec bych ještě uvedl jednu informaci, na přelomu tisíciletí společnost O2 provozovala víc jak 30 000 telefonních automatů. Od té doby se jejich provoz snaží omezovat v maximální možné míře. Jejich provoz definitivně ukončí ke konci roku, kdy tyto ikonické stroje navždy zmizí z Česka.

Zdroj náhledové fotografie: Brian Jones / Unsplash

Total
8
Shares