Windows 11

Nvidia kupuje tvůrce mobilních procesorů ARM za 40 miliard

  • Nvidia koupí za 40 miliard dolarů vývojáře čipů Arm
  • Společně budou investovat do výzkumu AI

Nvidia potvrdila uzavření dohody se stávajícím majitelem společnosti ARM Holdings, japonským operátorem SoftBank, o odkoupení této divize. Transakce má celkovou hodnotu 40 miliard dolarů, tedy v přepočtu 897 miliard korun. Část Nvidia zaplatí v hotovosti, část ve vlastních akciích.

Jak se bude platit?

Nvidia za britskou společnost zaplatí 12 miliard v hotovosti. Dalších 21,5 miliardy dolarů převede na SoftBank ve formě svých akcií, 1,5 miliardy dostanou zaměstnanci ARMu v akciích Nvidie a až 5 miliard připadne Softbank v případě, že ARM dosáhne domluvených hospodářských výsledků. Připomeňme, že sama Softbank za ARM před čtyřmi lety zaplatila 32 miliard.

Nvidia vybuduje superpočítač

ARMu zůstane název a firma bude nadále sídlit v britské Cambridgi, kde Nvidia slíbila vybudovat superpočítač a inkubátor pro startupy z oblasti vývoje umělé inteligence (AI). Akvizici už schválilo vedení ARMu a Nvidie. Významnou dohodu v technologickém světě ale budou muset ještě posvětit antimonopolní úřady.

Připomeňme, že Nvidia je v současnosti největším výrobcem grafických karet na světě, zatímco technologie ARMu využívají při návrhu mobilního hardwaru například společnosti Apple, Samsung nebo Huawei.

Zdroj náhledové fotografie: Windows / Unsplash

Total
1
Shares