Cestovatel v čase, budoucnost

Novodobý Nostradamus varuje: Umělá inteligence je jako duch ve stroji. Lidstvo má velký problém

  • Internetem koluje děsivá vize proroka
  • Varuje před rozmachem umělé inteligence

Brazilec Athos Salomé je známý jako žijící Nostradamus. Nejslavnější věštec současnosti již dříve správně předpověděl například pandemii koronaviru, invazi na Ukrajinu a dokonce i smrt britské královny nebo převzetí sociální sítě Twitter miliardářem Muskem. Nyní varuje před nástupem umělé inteligence (AI), která podle něj může lidstvu hodně ublížit.


Nepřehlédněte: Jak zachránit utopený telefon? Společnost Apple prozradila krutou pravdu o triku s rýží


Novodobý Nostradamus?

Slavný prorok původem z Brazílie už v minulosti dokázal sdělit předpovědi, ze kterých mrazí. Nedůvěryhodné tlachy? Kdepak! Muž, jenž studoval parapsychologii na floridské univerzitě, se trefuje nebývale často, až z toho mrazí. Mezi jeho proroctvími najdeme i možný příchod falešného Mesiáše. Tentokrát se však rozpovídal o umělé inteligenci (AI).

V nedávném prohlášení vyzval odborníky, aby byli opatrní při používání nové a potenciálně nebezpečné technologie – umělé inteligence. Nedávno představený neuronový model, známý jako „life2vec“, který umí předpovědět smrt, je podle něj pouze špičkou ledovce. Varuje, že umělá inteligence by mohla získat své vlastní vědomí a nezvratně tak ovlivnit vývoj lidstva.

Program, který je mu trnem v oku, vytvořili vědci z Dánska a USA, kteří do něj vložili zdravotní údaje a demografické záznamy šesti milionů Dánů. Stejně jako ChatGPT se chatbot naučil předvídat, co bude na základě dodaných  dat nasledovat.

Na rozdíl od ChatGPT však tato umělá inteligence využívá informace, jako jsou příjem, profese a lékařské záznamy, k velmi přesnému určení délky života, nikoli ke skládání poezie. Vědci říkají, že AI předpověděla, kdo zemře a kdo bude žít, s překvapivou přesností – 78 %.

AI, umělá inteligence, mozek
Zdroj: freepik / freepik

Umělá inteligence může být problém

Zajímavé je, že rychlý nástup umělé inteligence vyvolává obavy i v odborných kruzích. Dokládá to iniciativa více než tisíce expertů, kteří v otevřeném dopise požadují půlroční pozastavení dalšího vývoje AI. Obávají se, že nástupce nedávno představeného chatbota GPT-4 může být pro lidstvo nebezpečný.

V prohlášení z března loňského roku známí výzkumníci včetně amerického miliardáře Elona Muska požadují pozastavení vývoje AI do doby, než budou vyvinuty, implementovány a nezávislými odborníky prověřeny související bezpečnostní protokoly.

Stejně jako zavádění každé nové technologie vyvolává i umělá inteligence řadu obav. Je možné, že časem se ohlédneme zpět a budeme se smát stejně jako ti, kteří se báli rádia, televize nebo internetu.

Varování brazilského proroka bychom však neměli brát na lehkou váhu. Salomé totiž již dříve prozradil, že jeho předpovědi vycházejí ze studia okultních věd, z matematických výpočtů a jsou založeny na Kabale (druh židovské mystiky, pozn. red.). Ve známost vešel předpovědmi, které mají až 90% úspěšnost – je tedy přesnější než kalkulačka smrti life2vec.

Zdroj náhledové fotografie: TheDigitalArtist / Pixabay, zdroj: Daily Star

Total
0
Shares