Dogger Bank, turbína

Norsko chce být napřed! Postaví plovoucí větrnou turbínu z hliníku a recyklovatelných materiálů

  • Norští World Wide Wind chystají novou protiběžnou turbínu
  • Jedinečná bude tím, z jakých materiálů ji vyrobí

Plovoucí větrné turbíny otevírají zcela nové obzory pro získávání větrné energie na oceánu a v budoucnu se mohou stát důležitou součástí mixu obnovitelných zdrojů. Uvědomují si to i společnosti Hydro a World Wide Wind, které oznámily, že společně postaví plovoucí větrnou turbínu, která bude vyrobena z hliníku.


Nepřehlédněte: Čína uteče světu. Její gigantická větrná turbína na světě míří až do oblak a vyrobí dost elektřiny pro celé město


Norové postaví jedinečnou větrnou turbínu

Hydro Norsk se sídlem v Oslu je jednou z největších hliníkárenských společností na světě, která působí přibližně v 50 zemích. Oproti tomu World Wide Wind je nadějný norský startup, který navrhl větrnou turbínu s protiběžnými rotory umístěnými na svislé ose, která se naklání podle větru, podobně jako to vídáme u plachetnic.

Její konstrukce nemá gondolu, převodovku, chlazení ani odklon. Má dva rotory, každý se třemi lopatkami, které se otáčejí do tvaru obráceného V. Generátor je umístěn u základny, takže přidaná hmotnost pomáhá udržet turbínu na hladině. Další výhodou je, že na turbínu může foukat ze všech směrů, aniž by se musela natáčet.

World Wide Wind tvrdí, že turbíny používané v plovoucích větrných elektrárnách na moři mají dnes víceméně stejnou konstrukci jako turbíny určené pro větrné elektrárny na pevnině. „V podstatě tak přesouváme pozemní technologii na moře.“ 

Větrná turbína
Zdroj: Sander Weeteling / Unsplash

Mohou zvýšit produkci větrné energie na moři

Hydro a World Wide Wind proto společně pracují na prototypu turbíny, která bude jedinečně navržena pro plovoucí hlubokovodní větrné elektrárny. Společnosti se při podpisu smlouvy mimo jiné zavázaly také k tomu, že při výrobě využijí především udržitelné a recyklovatelné materiály a hliník.

Trond Lutdal, generální ředitel společnosti World Wide Wind, říká: „Mít společnost Hydro jako partnera při vývoji naší turbíny využívající udržitelné materiály, jako je hliník, je pro nás velký krok vpřed. Využívání těchto materiálů bude součástí naší společné strategie do budoucna.“

Systém plovoucích turbín je stále poměrně novou technologií, která ještě nemá v rámci získávání obnovitelné pobřežní větrné energie příliš široké zastoupení. Jedním z největších problémů zůstává cena.

Zdroj náhledové fotografie: Nicholas Doherty / Unsplash, zdroj: Electrec

Total
0
Shares