Nazca, Peru

Neuvěřitelný nález na planině Nazca: Vědci objevili další záhadné vzory. Co znamenají?

  • Odborníci odhalili desítky nových obrazců na planině Nazca
  • Geoglyfy znázorňují jak lidi, tak různá zvířata
  • Vědci netuší, jak vznikly, kdo je vyrobil a k čemu sloužily

Japonští odborníci objevili na planině Nazca na jihu Peru a v jejím okolí 168 nových obrazců, takzvaných geoglyfů. Odhadují, že pocházejí z doby před 1700 až 2100 lety, uvádí server Bussines Insider.


Nepřehlédněte: Bývalý šéf NASA prozradil, proč jsme se od roku 1972 nevrátili na Měsíc. Napadl by vás tento důvod?


V Peru objevili více než 160 záhadných kreseb

Po dvou letech skenování jižního pobřeží v Peru pomocí dronů, pořizování leteckých snímků a terénního průzkumu objevili archeologové na planině Nazca 168 nových obrazců vyrytých v zemi. Tento objev by mohl přinést nové informace o záhadných vzorech, které fascinují vědeckou komunitu i veřejnost již několik desetiletí. Přestože expertům s výzkumem pomáhá umělá inteligence (AI), skutečný význam geoglyfů stále neznají.

Nově objevené obrazce zobrazují lidi, kočky, hady, kosatky, ptáky i domorodé velbloudy a zvířata podobná lamám. Na rozdíl od již známých obřích objektů jde tentokrát většinou o podstatně menší výtvory, které lze pozorovat i ze země. 

Výtvor mimozemské civilizace?

Účel obrazců na planině Nazca je stále nejasný. V popkultuře vyvolaly záhadné geoglyfy spekulace, zda je nevytvořili mimozemští návštěvníci, nebo zda nesloužily jako přistávací dráhy pro dávné astronauty – zejména proto, že jsou rozpoznatelné pouze ze vzduchu a lidští tvůrci by s omezenou technologií před 2000 lety neměli možnost si své dílo prohlédnout.

Archeologové nicméně předkládají střízlivějším teorie. Domnívají se, že měly posvátný účel nebo že se jednalo o rané zavlažovací linie. Místní obyvatelé věří, že obrazce mohly znázorňovat vodní zdroje nebo mapy regionu, píše Bussines Insider.

Na planině Nazca se dnes nachází přes tři sta geoglyfů či jejich pozůstatků na rozloze zhruba 520 kilometrů čtverečních. Obrazce jsou různě veliké a většinou rozpoznatelné pouze z větší výšky, tedy z letadla nebo balónu.

Zdroj náhledové fotografie: Seiji Seiji / Pixabay, zdroj: Bussines Insider

Total
0
Shares