Oumuamua

Neuvěříte, co leželo na dně Tichého oceánu: Vědec tvrdí, že objevil fragmenty mimozemské technologie

  • Vědec se vydal pátrat na dno oceánu
  • Našel mimozemskou technologii?

Astrofyzik Avi Loeb z Harvardovy univerzity právě ukončil expedici, která trvala dva týdny. Projekt ho zavedl do hlubin Tichého oceánu, kde pravděpodobně objevil pozůstatky mezihvězdného objektu, který havaroval na Zemi.


Nepřehlédněte: Nejvzdálenější černá díra skrývá podivné tajemství, oznámila NASA. Jaké?


Mimozemské technologie?

Avi Loeb není žádný nezdárek. Před lety proslul tvrzením, že Oumuamua je sondou mimozemské civilizace pátrající po cizím životě, kterou pohání takzvaná solární plachta. Později zaujal teorií, že v naší sluneční soustavě může být až 4 000 000 000 000 000 000 000 (neboli čtyři kvintiliony) mimozemských objektů. A nyní přichází s dalším tvrzením, z něhož se mnohým jeho kolegům protáčí panenky. Ale pěkné po pořádku…

V roce 2014 se u pobřeží Papuy-Nové Guiney zřítil záhadný objekt nazvaný IM1, o němž se předpokládalo, že pochází z mezihvězdného prostoru – z jiné hvězdné soustavy. Loeb se domníval, že může jít o nějakou formu mimozemské technologie, nějaký druh vesmírné lodi. A aby záhadě přišel na kloub, potopil se na dno oceánu.

Našel miniaturní kuličky

Unikátní zařízení navržené vědci pátralo po mimozemském materiálu v Tichém oceánu v hloubce přibližně 1,6 kilometru. Během dvou týdnů tým nasbíral 35 miligramů mezihvězdného materiálu, respektive padesát kuliček o průměru 0,3 milimetru, které se vylučují z meteoritů, když vstupují do zemské atmosféry.

Astrofyzik se domnívá, že kuličky s největší pravděpodobností tvoří slitina oceli a titanu – materiál mnohem pevnější než železo, které se nachází ve standardních meteoritech. Po prozkoumání kuliček profesor z Harvardu s jistotou prohlásil, že nepochází z naší sluneční soustavy: „Je to poprvé, co lidé sáhli na mezihvězdný materiál.“ Loeb však neváhal jít ještě dál a vyslovil domněnku, že se může jednat o mimozemskou technologii. Druhým dechem ovšem dodal, že je třeba provést další testy.

Oumuamua: Mezihvězdný koráb?

Avi Loeb v letech 2011 až 2020 vedl katedru astronomie na Harvardu. Nyní vede univerzitní projekt Galileo, jehož cílem je zřízení otevřených observatoří po celém světě. Tyto observatoře mají pátrat po UFO a mezihvězdných objektech.

Kontroverzní vědec dlouhodobě hájí své přesvědčení, že Zemi navštěvují mimozemšťané. V roce 2021 vydal svůj knižní bestseller Extraterrestrial – První známka inteligentního života mimo Zemi. V knize tvrdí, že Oumuamua může být mezihvězdná technologie sestrojená mimozemšťany.

Obrovská skála ve tvaru placky byla v roce 2017 vědcům viditelná přibližně 11 dní, než odletěla pryč z naší sluneční soustavy. Loeb po letech dospěl k názoru, že Oumuamua byla sondou mimozemské civilizace pátrající po cizím životě, kterou poháněla takzvaná solární plachta.

Zdroj náhledové fotografie: ESO/M. Kornmesser, zdroj: Live Science

Total
0
Shares