Počítač, malware, Windows

Neklikejte na přílohu v podezřelém e-mailu. Možná to je nejobávanější virus českého internetu

  • Počítače Čechů ohrožuje spyware
  • Kyberzločinci cílí na hesla a data

Bezpečnostní experti z antivirové společnosti ESET bijí na poplach. Na počítače s Windows útočí s nebývalou razancí spyware Agent Tesla, jehož hlavním cílem jsou krádeže uživatelských dat a hesel.


Nepřehlédněte: Tyto telefony Xiaomi a Redmi se stanou nesmrtelnými. Výrobce je bude aktualizovat celou věčnost


Virus se šíří jako příloha e-mailu

Vstupní branou spywaru do zařízení je špionážní e-mail. K jeho šíření využívají útočníci nebezpečné e-mailové přílohy, které svým názvem často odkazují na proplacení nějaké faktury nebo potvrzení objednávky. Útočníci se tak snaží uživatele přimět k tomu, aby ve chvíli nepozornosti přílohu spustili v domnění, že zpráva je adresována opravdu jim a obsahuje nějaké důležité informace. Bezpečnostní specialisté zaznamenali virus Agent Tesla téměř v pětině všech srpnových případů.

Velkou hrozbu představuje i spyware Formbook, který hackeři také rozesílali v e-mailech se škodlivými přílohami. Útočníci tento virus využívají především k odcizení hesel, která ukládáme do internetových prohlížečů. Podobnou neplechu jako Agent Tesla a Formbook v počítači udělá i stealer Fareit.

Také on se o prázdninách šířil právě prostřednictvím česky označených příloh, tentokrát se nejčastěji ukrýval v souboru FQ-PO#09488378.exe. Počet případů, ve kterých ho experti detekovali, přitom v srpnu vzrostl a není vyloučené, že se v dalším období opět vrátí v nějaké silnější kampani.

Malware
Zdroj: Ed Hardie / Unsplash

Jak účinně chránit své přihlašovací údaje?

Jedním ze základních pravidel je, že bychom každé heslo měli využívat pouze pro jednu konkrétní online službu, měli bychom mít tedy unikátní heslo pro svůj e-mail, internetové bankovnictví nebo pro každý účet na sociálních sítích. Heslo by také mělo být dostatečně složité a složené nejméně z deseti různých znaků, jako jsou malá a velká písmena, číslice a speciální znaky, pokud to online služba, ke které heslo vytváříme, umožnuje.

Zdroj náhledové fotografie: Elisa Ventur / Unsplash, zdroj: ESET

Total
0
Shares