Roc Stratolaunch

Největší letadlo světa Roc zlomilo další letecký rekord. Ve vzduchu vypustilo unikátní nadzvukový stroj

  • Obrovské letadlo Roc znovu úspěšně vzlétlo
  • Ve vzduchu vypustilo hypersonický dron

S rozpětím křídel 117 metrů je Stratolaunch Roc považován za největší letadlo na světě. Dvoutrupý stroj váží mamutích 226 796 kilogramů a k letu potřebuje šest velmi výkonných motorů Pratt & Whitney PW4056.


Nepřehlédněte: Britové úspěšně otestovali laserové dělo Dračí oheň. Z kilometru trefí minci


Největší letadlo světa Roc

V podstatě se jedná o obřího pracovního koně, který je schopen vynášet extrémně těžký náklad do velkých výšek. Jeho maximální vzletová hmotnost činí těžko uvěřitelných 589 670 kilogramů.

Při nejnovější demonstraci svých schopností se Roc nedávno zúčastnil první zkoušky nadzvukového dronu Talon-A (TA-1), který má v americké armádě působit jako extra rychlý průzkumný letoun. Chcete jeho technické specifikace? Má délku 8,5 metru, rozpětí křídel 22,5 metru a váží 2 722 kilogramů.

„Dne 9. března 2024 se Roc vznesl do vzduchu nad Mohavskou pouští ve Spojených státech amerických s hypersonickým dronem TA-1 připevněným k pylonu, který je součástí pokročilého odpalovacího systému,“ píše se na stránkách Stratolaunch. „Poté se TA-1 uvolnil, zažehl své motory a provedl svůj vůbec první let s pohonem. Zkouška skončila řízeným přistáním v oceánu.“

Nadzvukový dron Talon

Společnost Stratolaunch je ohledně podrobností letu poměrně zdrženlivá, ale tvrdí, že byl úspěšný. Supermoderní dron během testu dosáhl rychlosti Mach 5, tedy zhruba pětinásobku rychlosti zvuku.

„Ačkoli se nemohu podělit o konkrétní výšku a rychlost TA-1, mohu alespoň prozradit, že jsme dosáhli vysoké nadzvukové rychlosti blížící se Mach 5 a shromáždili velké množství užitečných dat,“ řekl výkonný ředitel společnosti Stratolaunch Dr. Zachary Krevor.

Za projektem létajícího giganta stojí spoluzakladatel Microsoftu a miliardář Paul Allen. Po jeho úmrtí v roce 2018 se však firma Vulcan dostala do finančních problémů a projekt prodala společnosti Stratolaunch.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Stratolaunch, zdroj: Stratolaunch, IFLScience

Total
0
Shares