FRB, signál

Nejsme ve vesmíru sami? Vědci zkoumají opakující se signály ze středu Mléčné dráhy

  • Dorazily k nám signály z vesmíru
  • Jsou snad od nějaké jiné civilizace?

O tom, že se rádiové signály z vesmíru pravidelně opakují, víme už delší dobu. Vědci však nyní zaznamenali opakovaný vzor, které přichází ze středu naší galaxie. Domnívají se snad, že jde o zprávu od mimozemšťanů?


Nepřehlédněte: 110 aplikací obsahuje škodlivý program, který krade peníze. Do telefonů je stahovali i Češi


Signály z vesmíru

Vědci se v rámci hledání jiné vyspělé civilizace zaměřili na střed Mléčné dráhy, odkud vychází opakující se rádiové pulsy. Nízkofrekvenční pulsy přirozeně vysílají neutronové hvězdy, které vyzařují elektromagnetické záření – tzv. pulsary – ale lidé je také záměrně využívají ve vojenských technologiích, například v radarech.

„Protože tyto pulsy zřetelně vystupují z běžného rádiového šumu ve vesmíru, představují účinný způsob komunikace na velké vzdálenosti a jsou tedy vhodné při hledání mimozemských civilizací,“ píše server Live Science.

Vědci novou strategii popisují v textu, který byl zveřejněn v časopise The Astronomical Journal. Výzkumníci z Cornellovy univerzity naprogramovali software pro detekci opakujících se frekvenčních vzorců a otestovali jej na známých pulsarech, aby si byli jisti, že skutečně dokáže zachytit a vyhodnotit nízkofrekvenční pulsy, které se rozkládají na pouhé desetině šířky frekvencí používaných typickou FM rozhlasovou stanicí.

Signál
Zdroj: ipicgr / Pixabay

Ke kontaktu zatím nedošlo

Vědci pomocí nové metody prohledali nedává data z observatoře Green Bank Telescope v Západní Virginii. Konkrétně se zaměřili na střed Mléčné dráhy, protože je hustě osídlena hvězdami a potenciálně obyvatelnými exoplanetami.

A co víc, pokud by inteligentní mimozemšťané v této oblasti chtěli oslovit zbytek galaxie, mohli by – vzhledem ke své výsadní pozici v jejím středu – vysílat signály k širokém spektru planet.

„Použití nízkofrekvenčních pulsů a opakujících se vzorů by pro jiné civilizace bylo nejlepším způsobem, jak se lidstvu odhalit,“ uvedl v samostatném prohlášení spoluautor studie Steve Croft z projektu Breakthrough Listen.

Nově vyvinutý algoritmus dokáže prohledat 1,5 milionu vzorků dat z teleskopů za pouhých 30 minut. V první várce dat vědci objevili zajímavé opakující se signály, ale o zprávu od mimozemšťanů bohužel nešlo.

Zdroj náhledové fotografie: Chalmers University of Technology, zdroj: LiveScience

Total
0
Shares