Perseverance, Mars

NASA: Život na Marsu se skrývá hluboko pod povrchem, ale nemáme se k němu jak dostat

  • Na Marsu může existovat život, věří NASA
  • Nachází se ale hluboko pod zemí

Pokud život na Marsu skutečně existuje, patrně se před zraky lidstva skrývá. Možnost mimozemského života na rudé planetě je téma, které astronomy fascinuje už desítky let. Navzdory maximálnímu úsilí vědecké komunity ale zatím neexistuje žádný nezvratný důkaz, že život na Marsu v současnosti nebo někdy existoval.


Nepřehlédněte: Sonda obíhající Mars dostala aktualizaci Windows 98. Po 19 letech a ne, to není vtip


Existuje na Marsu život?

Přesto to nutně neznamená, že tam nebyl nebo není. Jedna nedávná studie naznačila, že se musíme podívat hlouběji pod povrch Marsu, abychom našli stopy života. Jakékoliv aminokyseliny, důležité složky pro vznik života, budou patrně pohřbeny nejméně dva metry pod povrchem planety, píše New York Post. Důvodem je slabé magnetické pole Marsu, v důsledku čehož je jeho povrch vystaven velkému množství kosmického záření, které aminokyseliny ničí.

NASA se hluboko pod povrch nemá jak dostat

„Naše výsledky naznačují, že aminokyseliny jsou ničeny kosmickým zářením v povrchových horninách a regolitu Marsu mnohem rychleji, než se dříve předpokládalo,” řekl astrofyzik Alexander Pavlov z Goddardova střediska kosmických letů NASA. „Současné mise marsovských roverů vrtají do hloubky asi jen čtyř až sedmi centimetrů. V těchto hloubkách by úplné zničení aminokyselin trvalo jen 20 milionů let,“ dodal s tím, že vědci nyní musí vymyslet novu strategii, jak se dostat hlouběji pod povrch. Pokud se povede NASA dostat do požadované hloubky, může dojít k převratným objevům.

Dr. Moogega Cooper z americké vesmírné agentury v rámci konference Talks at Google uvedl: „Existovala voda na Marsu? Ano. Má Mars zajímavé složení, které by mohlo potenciálně ukrývat život? Ano.“

Závěrem rozhovoru Cooper zmínil, že mikroby na Zemi přežijí v extrémně drsných podmínkách a podobné to může být i na Marsu. Takže ano, vědec NASA věří, že někde na rudé planetě nejspíš existuje život, jen se k němu nejdřív musíme dostat.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: NYP

Total
0
Shares