FRB, signál

NASA zachytila záhadný signál z kosmu. Přiletěl z oblasti mimo naši galaxii

  • Vědci NASA jsou bezradní
  • Zachytili nečekaný signál z jiné galaxie

Vědci analyzovali 13 let dat z Fermiho gama vesmírného teleskopu, když si všimli záhadného signálu. Narazili na něj úplnou náhodou a měl přijít z oblasti mimo naši galaxii. Teď pátrají po jeho zdroji. „Jednalo se o neočekávaný a dosud nevysvětlený prvek mimo naši galaxii,“ napsal Francis Reddy z Goddardova střediska vesmírných letů NASA.


Nepřehlédněte: Co se děje s Voyagerem 1? K záchraně sondy potřebujeme zázrak, přiznává NASA


Zemskou atmosférou „otřásl“ záhadný signál

Výkonný Fermiho vesmírný teleskop dokáže detekovat gama záření (GRB), což jsou silná vzplanutí vysokoenergetického záření gama trvající od necelé sekundy až do několika minut.

Mezi základní teorie jejich vzniku patří exploze supernovy či srážka neutronových hvězd. Dále je možné, že jednou složkou může být černá díra a druhou neutronová hvězda, příp. se mohou srazit dvě černé díry.

Podle kosmologa Alexandra Kashlinského vědci podivný záblesk objevili naprostou náhodou. „Našli jsme mnohem silnější signál, než jsme čekali, v jiné části oblohy, než na kterou jsme své pátrání zacílili,“ popsal okolnosti objevu.

Výzkumníci se původně chystali analyzovat atomy v tzv. kosmickém mikrovlnném pozadí (CMB), tedy záření, které pochází z raných fází vývoje vesmíru, přibližně 380 tisíc let po velkém třesku, kdy došlo k rekombinaci protonů a elektronů a vesmír se stal opticky průhledným.

„Našli jsme dipól gama záření, ale jeho vrchol se nachází na jižní obloze, daleko od CMB, a jeho magnituda je desetkrát větší, než bychom očekávali,“ prozradil astrofyzik Chris Shrader v časopise The Astrophysical Journal Letters.

Signál
Zdroj: ipicgr / Pixabay

Vyslal ho objekt z hlubin vesmíru

Vědci signál, který je mate a svým způsobem zpochybňuje to, co vědí o záření v kosmu, budou dál sledovat, aby ho mohli lokalizovat. Mezitím však pátrají po dalších podobných jevech.

Výzkumníci Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) doufají, že pokud pochopí gama záblesky, dozvědí se více také o samotném vesmíru. Čím více těchto signálů totiž vysledují, tím lépe zmapují to, jaká hmota se šíří celým vesmírem.

Zdroj náhledové fotografie: Chalmers University of Technology, zdroj: News Science & Nature, Science Alert, The Astrophysical Journal Letters

Total
0
Shares