Slunce

NASA varuje: Slunce prodělalo extrémní bouři! Tohle všechno nám hrozí

  • Blíží se silná sluneční bouře!
  • Tohle všechno může na Zemi způsobit

Slunce je v posledních týdnech nebývale aktivní a NASA hlásí, že to nejhorší nás možná teprve ještě čeká. Národní úřad pro letectví a vesmír totiž vydal varování před velkou sluneční bouří, která Zemi bude atakovat během příštích dvou dní.


Nepřehlédněte: Astronomové zachytili záhadný signál ze vzdálené galaxie! Jsou to snad ufoni?


Blíží se sluneční bouře

Slunce neustále bombarduje Zemi koronární hmotou a slunečním větrem, vědci nás nyní připravují na sluneční bouři, která nás zasáhne už během středy a čtvrtka. Varují, že planetě ve výjimečných případech hrozí pád sítí a rozsáhlé polární záře.

Před několika dny Slunce do svého okolí totiž vyvrhlo obrovské množství radioaktivního materiálu. Masivní mrak obsahující koronární hmotu (CME) – v tomto případě ve tvaru srpku – může někdy oslabit magnetické pole Země natolik, že v něm vytvoří trhliny, což následně vede k problémům s elektrotechnikou.

Vědkyně Tamitha Skovová navíc říká, že existuje zhruba desetiprocentní šance, že brzy na Slunci dojde k erupci třídy X.

NASA, Slunce
Zdroj: NASA

Zemi zasáhne zítra a pozítří

Připomeňme, že sluneční erupce jsou dělené do několika kategorií. Nejčastější erupce se řadí do třídy A a B. Méně časté třídy C a M jsou právě zdrojem viditelných polárních září i v Česku.

Nejsilnější třída s písmenem X je velice vzácná a odehrává se asi pouze desetkrát ročně. Její nejsilnější výboje mohou způsobit extrémně silné geomagnetické bouře, které – pokud trvají dostatečně dlouho – mohou poškodit i moderní technologické vymoženosti přímo na Zemi.

Velmi dobře zdokumentován je případ z roku 1859, kdy došlo ke katastrofálnímu selhání telegrafních systémů po celém světě. Operátoři tehdy hlásili, že jejich zařízení dostávala elektrické šoky, hořel telegrafní papír a některé přístroje mohly dokonce fungovat i s odpojenými bateriemi.

Zdroj náhledové fotografie: ipicgr / Pixabay, zdroj: HN Times

Total
0
Shares