Voyager 1

NASA svitla naděje. Voyager 1 poslal vědcům informaci, na kterou čekali měsíce

  • Sonda Voyager 1 posílá zpátky na Zemi podivné údaje
  • Vědci z NASA se marně snaží družici opravit
  • Naděje však umírá poslední, říkají

Téměř padesátiletá sonda má od září loňského roku velké potíže s palubními počítači. Voyager 1 sice vysílá na Zemi stabilní rádiový signál, ale ten neobsahuje žádná použitelná data, což americkou NASA znervózňuje.


Nepřehlédněte: Američtí vědci spočítali číslo pí na rekordních 105 bilionů desetinných míst


Voyager 1 začal z vesmíru posílat nesmyslná data

Až nyní, v reakci na příkaz vyslaný k družici začátkem března, obdrželi vědci signál, který se jim následně podařilo dekódovat. Tým obsluhují Voyager doufá, že mu nově získaná informace pomůže pochopit, s čím se sonda v hlubokém vesmíru potýká.

NASA v rámci snahy o nalezení řešení problémů s počítačem sondy Voyager 1 vyslala do subsystému FDS příkaz, aby použil jiné sekvence ve svém softwarovém základu, což byl chytrý způsob, jak obejít data, která by mohla být jinak poškozena.

Voyager 1 je od Země vzdálen více než 24 miliard kilometrů. To znamená, že veškeré rádiové signály vysílané z naší planety dorazí k sondě za 22,5 hodiny a stejnou dobu trvá i jejich zachycení anténami na Zemi.

Dne 3. března NASA zaznamenala signál z jedné části subsystému FDS, který se lišil od „nečitelného datového toku“, který přijímala předtím. O čtyři dny později se inženýři pustili do nelehkého úkolu zprávu dekódovat.

Voyager 1
Zdroj: NASA

Člověk nic jiného dál do vesmíru neposlal

Po několika dnech experti zjistili, že odpověď obsahuje informace z celé paměti FDS. Vědci NASA se tedy dostali ke klíčovým datům z Voyageru 1 a nyní je porovnávají s údaji obdrženými před zářím loňského roku, aby zjistili, co se přihodilo a jak by se problém dal odstranit.

Voyager 1 představuje v současnosti nejdále se nacházející lidmi vytvořené těleso. Vypuštěna byla v roce 1977 a stala se první sondou, která opustila naši sluneční soustavu. Vědci už dříve přiznali, že nikdo nečekal, že bude signál posílat tak dlouho.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Live Science

Total
0
Shares