Perseverance, Mars

NASA se dme pýchou: Vozítko Perseverance našlo na Marsu možné známky mimozemského života

  • Rover Perseverance hledá na Marsu život
  • Jak se nyní ukázalo, nedávno učinilo klíčový objev

NASA nalezla na Marsu organické molekuly, které by mohly znamenat zásadní průlom v otázce, zda někdy na rudé planetě existoval život, píšou zahraniční média.


Nepřehlédněte: Češi, Xiaomi je v brutálních slevách! Úžasný telefon získáte se slevou 8 500 Kč a tříletou zárukou zdarma


Perseverance hledá na Marsu život

Objev se podařilo učinit robotickému vozítku NASA Perseverance v marsovském kráteru Jezero – v oblasti s vysokým potenciálem pro život, neboť se zde kdysi nacházela starobylá jezerní pánev s rozmanitými minerály, poznamenali vědci.

Konkrétně tyto molekuly – nacházející se uvnitř některých marťanských minerálů – mohly hrát klíčovou roli v organické syntéze, transportu nebo konzervaci, píše server NYPost.

Experti se domnívají, že by se nově objevené molekuly mohly nacházet hned ve dvou potenciálně obyvatelných oblastech kráteru, z nichž jedna pravděpodobně vznikla přibližně před 4 miliardami let v důsledku dopadu velkého asteroidu.

„Důležité je, že (molekuly) mohou být vytvořeny procesy, které nesouvisejí s životem, jak ho známe, a proto organické molekuly nejsou samy o sobě důkazem života bez dostatečných dalších důkazů, které nelze vysvětlit nebiologickými – nebo abiotickými – procesy,“ řekl autor studie Joseph Razzell Hollis.

NASA, Perseverance
Zdroj: NASA

Robot NASA se na Marsu překonává

Rover Perseverance americké vesmírné agentury NASA jezdí po povrchu Marsu, sbírá vzorky a u toho fotí úchvatnou marťanskou krajinu. Jedním z hlavních cílů mise vozítka je pomoci nám pochopit, zda na Marsu kdysi existoval mikrobiální život. Klíčovou součástí tohoto úsilí je doručení sbírky vzorků na Zemi k bližšímu studiu prostřednictvím budoucí mise Mars Sample Return.

Rudá planeta je notoricky známé skalnaté místo, kde urazit stovky metrů, natož několik kilometrů, je neuvěřitelný výkon. Společně s Perseverance proto Mars prozkoumává i vrtulníček Ingenuity.

Helikoptéra přistála na Marsu společně s roverem, má ale samostatný program. Původně měl stroj za úkol provést pouze několik testovacích letů, aby prokázal odolnost nových technologií v drsném prostředí.

Protože však předčil očekávání NASA, jeho mise byla rozšířena a dnes Ingenuity slouží jako neocenitelný pomocník roveru.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Newsweek, NYPost

Total
0
Shares