Parker Solar Probe

NASA oznámila misi s cílem přistát na Slunci. Letos na Štědrý den lidstvo přepíše dějiny!

  • NASA se plánuje dotknout Slunce.
  • Parkerova sonda bude čelit neuvěřitelným teplotám.

Závěr letošního roku vstoupí do dějin lidstva. Sonda americké NASA Parker Solar Probe se na Štědrý den přiblíží na vzdálenost pouhých 3,8 milionu kilometrů od povrchu Slunce. Podle expertů to bude nejblíže, co se lidstvo k životadárné hvězdě kdy dostane.


Nepřehlédněte: Xiaomi vyrobilo svatý grál všech školáků a studentů. Chytré pero s AI, které umí zázraky!


Sonda Parker Solar Probe odebere vzorek Slunce

Parkerova sonda se vydala ke Slunci z floridského mysu Canaveral v srpnu 2018. O projektu se poprvé uvažovalo dokonce již v roce 1958, kdy vznikla NASA. Jde tak o nejstarší projekt americké vesmírné agentury. Zahájení důležité mise však desítky let bránilo intenzivní sluneční záření. Zhruba 7000 kilogramů vážící zařízení o velikosti malého auta, chráněné téměř dvanáct centimetrů tlustým karbonovým obalem, musí odolávat obrovskému žáru a silné radiaci.

24. prosince letošního roku, tedy na Štědrý den, družice proletí pouhých 3,8 milionu kilometrů od povrchu Slunce, aby z něj odebrala vzorek. Půjde o vůbec první odebraný „fragment“ hvězdy a Parker Solar Probe se ke Slunci přiblíží sedmkrát blíže než kterékoli jiné kosmické plavidlo v historii lidstva.

Parker Solar Probe
Parker Solar Probe | foto: NASA

Vědci NASA misi přirovnávají k přistání na Měsíci

Stejně jako přistání na Měsíci přineslo vědcům významné poznatky o jeho původu a geologické historii, je i „dotyk“ neboli pečlivá analýza složek, které tvoří Slunce, klíčová pro pochopení naší hostitelské hvězdy a jejího vlivu na celou sluneční soustavu. Nour Raouafi, vědec NASA, pro stanici BBC uvedl: „V podstatě téměř přistáváme na hvězdě. Bude to monumentální úspěch pro celé lidstvo. Je to ekvivalent přistání na Měsíci v roce 1969.“

V roce 2021 sonda Parker Solar Probe proletěla vnější atmosférou Slunce, takzvanou korónou. Získané údaje by mohly v budoucnu vědcům objasnit, proč je teplota koróny, dosahující až několika milionů stupňů Celsia, o několik řádů vyšší než teplota kolem 5500 stupňů na povrchu hvězdy. Zároveň je americká sonda nejrychlejším lidmi vytvořeným předmětem v historii, během průletů kolem naší hvězdy dosahuje rychlostí blížících se 650 000 km/h.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Newsweek, The Space

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..