Galaxie

NASA objevila vesmírný objekt, který se řítí Mléčnou dráhou rychlostí 4 miliony kilometrů za hodinu

  • V naší galaxii se pohybuje pulsar
  • Jeho rychlost vědcům vyrazila dech
  • Cestu ze Země k Měsíci urazí za pár minut

Připomíná kouli vystřelenou z děla. Naší galaxii se nepředstavitelnou rychlostí pohybuje neutronová hvězda PSR J0002+6216. Letí tak rychle, že by vzdálenost od Země k Měsíci urazila za pouhých 6 minut.


Nepřehlédněte: Galaxie Alcyoneus je mimo lidské chápaní času a prostoru. Vědci NASA nad ní kroutí hlavou


Vystřelený pulsar za sebou nechává „ohnivou“ stopu

Astronomové objevili PSR J0002+6216, pulsar, který se řítí naší galaxií rychlostí asi 4 miliony kilometrů v hodině, čili nějakých 1100 km/s. Na PSR J0002+6216 je zajímavá nejen rychlost, ale i to, že tvoří pěkný vesmírný ohňostroj, pokud se na něj tedy díváme očima rádiových teleskopů. 

Máme tu jasně viditelný ohon vedoucí až k pozůstatkům exploze supernovy, kterou vidíme ve stavu deset tisíc let poté. Právě tato exploze pulsar vystřelila pryč. Podle astronomů se ohon hvězdy táhne asi 13 světelných let daleko a je zřetelně vidět, že směřuje zpět do centra supernovy.

Co je pulsar?

Jde o hvězdy, které mají neuvěřitelně rychlou rotaci, což způsobuje, že při pohybu vyzařují proudy elektromagnetického záření. PSR J0002+6216 se otočí 8,7krát za sekundu, píše server Live Science.

Frank Schinzel, vědec z Národní radioastronomické observatoře (NRAO), vysvětluje: „Díky úzkému chvostu připomínajícímu šipku a náhodnému úhlu pohledu můžeme tento pulsar vystopovat až do místa jeho zrodu. Další studium tohoto objektu nám pomůže lépe pochopit, jak mohou tyto exploze ‚nakopnout‘ neutronové hvězdy k tak vysoké rychlosti.“

To, že supernovy mohou působit jako kanóny je dobře známo, stejně tak že pulsary mohou být těmi vystřelovanými koulemi, není ale známo, jak to ty supernovy dělají.

Podle měření PSR J0002+6216 patří mezi 1 % nejrychlejších známých pulsarů a představuje objekt, s nímž bychom se na cestě vesmírem setkat rozhodně nechtěli. Pro obyvatele Země naštěstí žádné nebezpečí nepředstavuje, protože se pohybuje souběžně s naším systémem. 

Zdroj: WebTechExperts / Pixabay, zdroj: News Science & Nature

Total
0
Shares