Země, stratosféra

NASA objevila v blízkosti Země něco zvláštního: Obrazce ve tvaru písmen, které se vznáší

  • Vědci zůstali ohromeni.
  • V zemské atmosféře objevili neznámé útvary.

Odborníci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) narazili na záhadné objekty v ionosféře, vrstvě atmosféry ve výšce 80 až 1000 kilometrů nad Zemí. 


Nepřehlédněte: Na Mars za pouhých 45 dní? NASA vyvíjí revoluční jaderný motor, který může spasit lidstvo


NASA objevila záhadné objekty nad Zemí

Vědci z projektu GOLD (Global-scale Observations of the Limb and Disk) si všimli podivných objektů ve tvaru písmen X a C, které se objevují na neobvyklých místech oblohy v pozoruhodných časech. Tyto struktury zaznamenali v ionosféře – oblasti, kde se zemská atmosféra stýká s vesmírem.

Když na ionosféru během dne dopadá sluneční záření, je elektricky nabitá. Vznikají tak plazmové pásy nabitých částic. Ty jsou pak podle serveru Science Alert ovlivňovány magnetickým polem Země a podle všeho vytvářejí zvláštní obrazce ve tvaru písmen X a C.

Podle dřívějších studií se plazmové pásy spojují po slunečních bouřích a masivních sopečných erupcích. Z nového článku, který uveřejnil časopis The Journal of Geophysical Research: Space Physics, se však mohou tvořit také během takzvaných „klidných období“. 

Země
Zdroj: qimono / Pixabay

Nejsou od sebe daleko

Odborníky překvapil také výskyt bublin ve tvaru písmene C, které se nacházely jen stovky kilometrů od sebe a pravděpodobně vznikly v důsledku povětrnostních podmínek na Zemi; nejspíše byly důsledkem tornád nebo něčeho podobného.

Plazma v ionosféře má zásadní význam pro šíření rádiových vln na velké vzdálenosti. To znamená, že její narušení by mohlo ovlivnit kritickou komunikační a navigační infrastrukturu. Proto ji američtí vědci z projektu GOLD neustále zkoumají.

Zdroj náhledové fotografie: LoganArt / Pixabay, zdroj: The Journal of Geophysical Research: Space Physics, Science Alert

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..