Vrtulník Ingenuity

NASA na Marsu ztratila helikoptéru Ingenuity. Malér vědce dohání k šílenství

  • Helikoptérka Ingenuity nadále poletuje po Marsu
  • V rámci poslední mise s ní však vědci ztratili spojení

Helikoptéra velikosti malého dronu jménem Ingenuity (Vynalézavost), která patří americkému Národnímu úřadu pro letectví a vesmír (NASA), před několika dny na Marsu absolvovala svůj 72. mimozemský let. Jenže věci nešly tak zcela podle plánu. Během klesání ztratili operátoři NASA se čtyřkilogramovým vrtulníkem kontakt a nyní přemýšlí nad tím, co bude dál.


Nepřehlédněte: Nový Galaxy S24 je v prvních dnech absolutně nejvýhodnější, ušetříte několik tisíc


NASA řeší malér s Ingenuity

„Údaje, které vrtulníček Ingenuity během letu odeslal vozítku Perseverance (které funguje jako prostředník mezi helikoptérou a Zemí), ukazují, že úspěšně vystoupal do maximální výšky 12 metrů,“ napsali představitelé NASA na oficiálních webových stránkách.

„Během plánovaného klesání se však komunikace mezi dronem a roverem ještě před přistáním předčasně přerušila. Tým Ingenuity nyní analyzuje dostupná data a zvažuje další kroky k obnovení komunikace.“

Výzkumníci nejprve uvažovali o tom, že by místo přistání (nebo havárie) zkontrolovali pomocí kamer umístěných na roveru Perseverance, jenže vozítko se momentálně nachází mimo přímou viditelnost s Ingenuity a než by se na místo dostalo, zabralo by to několik týdnů. Výzkumníci proto tuto možnost zamítli.

Perseverance, Ingenuity, NASA
Zdroj: NASA

Podaří se vědcům navázat kontakt?

Helikoptéra o velikosti malého dronu přistála na Marsu společně s roverem Perseverance 18. února 2021, má ale samostatný program. Původně měl stroj za úkol provést pouze několik testovacích letů, aby prokázal odolnost nových technologií v drsném marťanském prostředí.

Protože však předčil očekávání vědců NASA, jeho mise byla rozšířena a dnes Ingenuity slouží jako neocenitelný pomocník roveru Perseverance, který na Marsu zkoumá kráter Jezero, kde se před 3,5 miliardami lety nacházela voda a kde se podle vědců mohou stále nacházet známky života mikrobů.

Vrtulníček Ingenuity se během svých 72 letů na Marsu zdržel ve vzduchu více než 128 minut a urazil vzdálenost 17,7 kilometru. V tuto chvíli není jasné, zda se tato úctyhodná čísla budou dále zvyšovat. Doufejme, že se NASA s dronem podaří navázat kontakt, aby mohl v důležité misi pokračovat.

Zdroj náhledové fotografie: Pixabay, zdroj: Space

Total
0
Shares