Robot Xiaomi CyberOne

Nahradí člověka? Humanoidní robot Xiaomi CyberOne hraje na bicí, aniž by udělal jedinou chybu!

  • Nebojte, bubeníka ve slavné Metallice zatím nenahradí
  • Robot Xiaomi CyberOne ale dělá velké pokroky

Čínské Xiaomi pracuje na humanoidním robotovi CyberOne, který je vybaven rukama a nohama. V srpnu ho firma ukázala naživo při chůzi, jak nese kytku, ale jeho motorika měla k dokonalosti daleko a celkově pohyb spíše připomínal člověka, co se zotavuje po mrtvici.


Nepřehlédněte: Výbuch telefonu vážně popálil dítě kvůli chybě, kterou dělá mnoho rodičů v Česku


CyberOne se naučil hrát na bicí

O několik měsíců později je vše jinak! Je příjemným překvapením, že technici z Xiaomi naučili robota dělat něco, co je, když ne zrovna užitečné, tak alespoň hlasité: hrát na bicí.

Xiaomi sdílelo video, které ukazuje, jak robot dokáže přesně koordinovat řadu složitých pohybů, jako jsou údery paličkami do bubnů, klepání na činely nebo používání basového bubnu (tzv. kopáku).

Možná nejde o žádný světový výkon a supermoderní výzkum humanoidních robotů, ale i tak je zajímavé sledovat, jak to CyberOne jde. Nápad naučit androida bubnovat se přitom zrodil v hlavě jedné z vývojářek Xiaomi.

Humanoidní robot Xiaomi dělá pokroky

„Po oficiálním uvedení Xiaomi CyberOne jsme obdrželi spoustu ohlasů od lidí, kteří neměli žádné zkušenosti s robotikou. Zajímali se spíše o to, jak humanoidní roboti zvládají věci, které jsou pro lidi náročné. Upřímně řečeno, je dost obtížné takové scénáře najít, když víme, že první prototyp CyberOne je se svými schopnostmi daleko za lidmi,“ řekl Zeyu Ren, vedoucí hardwarový inženýr v laboratoři Xiaomi Robotics Lab.

„Jedna z našich softwarových vývojářek, která právě začala hrát na bicí, navrhla, že bubnování může být výjimkou. Napadlo ji, že ve srovnání se začínajícími bubeníky mají humanoidní roboti větší výhodu v koordinovaném pohybu rukou a nohou a v ovládání rytmu. Všichni jsme si mysleli, že je to dobrý nápad a bubnování samo o sobě je super cool a zajímavé. Proto jsme si pro demonstraci vybrali právě bicí,“ dodal.

Robot Xiaomi CyberOne
Zdroj: Xiaomi

Vnímá lidské emoce

Připomeňme, že CyberOne je vysoký 177 cm a váží 52 kg, rozpětí paží má 168 cm – svou postavou tak skutečně připomíná člověka. Robot vnímá 3D prostor, je schopen rozpoznávat 45 lidských emocí a až 85 environmentálních významů. Počet kloubů? Třináct. Pohon? Dolní končetiny se dvěma motory (300 nm), horní taktéž se dvěma (30 Nm). Rychlost chůze? 3,6 kilometru za hodinu.

I když je CyberOne stále vyvíjen a jeho finální verze se hned tak nedočkáme, šušká se, že jeho cena by se mohla pohybovat někde mezi 2,1 až 2,4 miliony korun. Máte zájem?

Zdroj. náhledové fotografie: se souhlasem Xiaomi, zdroj: IEEE Spectrum 

Total
0
Shares