Qualcomm procesor

Nadupaný Snapdragon 875 by se mohl objevit ještě před Vánocemi

  • Čipset bude vyroben pomocí 5nm procesu
  • Mohl by být představen už začátkem prosince na speciální akci

Americký Qualcomm prostě válí. Co na tom, že některé nedávno představené procesory jsou si podobné jako vejce vejci, a navíc jen s minimálními rozdíly. Technologický kolos je zkrátka nenasytný žralok, který má v hrsti drtivou většinu dnešních vlajkových modelů.

Snapdragon 875 bude po čertech rychlý

Pokud jsou odhady skutečně pravdivé, tento procesor s integrovaným 5G modemem poběží na zbrusu novém výkonném jádru Cortex-X1 v kombinaci se třemi jádry Cortex-A78 a další úspornou čtveřicí Cortex-A55. Díky 5nm výrobnímu procesu by měl mít oproti loňské generaci až o 10 % vyšší výpočetní výkon a zhruba o 20 % nižší spotřebu.

A kdo stojí za výrobou? V letošní roce se dočkáme menší změny. Díky lepší cenové nabídce totiž zakázku vyhrál jihokorejský Samsung, a to na úkor tchajwanského polovodičového giganta TSMC.

A taky pekelně drahý

Právě díky technologicky náročnému procesu se spekuluje, že nejnovější Snapdragon bude stát balík, a objeví se pouze ve vlajkových telefonech. Pokud už s předstihem pokukujete po smartphonu, který bude mít SD 875 pod kapotou, vězte, že si budete muset pořádně připlatit. A je také veřejným tajemstvím, že Samsung si bude chtít ponechat jistou exkluzivitu a čipset by se mohl dočkat premiéry už příští rok v únoru u příležitosti slavnostního odhalení nového topmodelu Galaxy S21 (nebo Galaxy S30).

 

Total
16
Shares