AI, Camera

Nadšenec vyrobil fotoaparát s umělou inteligencí, který nemá objektiv. Jak funguje?

  • Umělá inteligence (AI) je všude kolem nás
  • Nyní se objevila i ve fotoaparátu Paragraphica

Nizozemský designér Bjørn Karmann vytvořil speciální fotoaparát s umělou inteligencí, který dokáže pořizovat nádherné fotografie bez použití objektivu. Dostal název Paragraphica a podle autora přináší zcela nový způsob, jak snímat svět kolem nás.


Nepřehlédněte: Používáte prohlížeč Google Chrome? Okamžitě smažte tato rozšíření, zneužili je podvodníci


Fotoaparát vidí díky AI

Myšlenka fotoaparátu s umělou inteligencí, který dokáže pořizovat fotografie bez použití objektivu, je sice vzrušující, ale pro většinu lidí pravděpodobně také trochu matoucí.

Objektiv je obvykle přece ta část fotoaparátu, která pořizování fotografií umožňuje. Jak to tedy Paragraphica dělá? Inu, místo aby se spoléhal na objektiv, využívá údaje o poloze a poté vytváří fotografii pomocí integrované umělé inteligence.

Fotoaparát je vybaven třemi otočnými tlačítky pro nastavení důležitých parametrů a ovlivnění celkového výsledku. Když uživatel vše nastaví, na displeji se zobrazí vyčerpávající popis dané scény.

Například u jedné z fotografií, která je vystavena na webových stránkách projektu, se píše: „Polední fotografie pořízená na Cliffordstraat v Amsterdamu. Je částečně zataženo a 18 stupňů. Středa 24. května 2023. Nedaleko se nachází parkoviště a studio jógy.“

Jako mávnutím kouzelného proutku

Na to, jak fotoaparát s umělou inteligencí funguje, se můžete podívat v tweetu, který Karmann sdílel na Twitteru. V příspěvku předvádí, jak pořizuje fotku a porovnává ji s tím, co před sebou vidí vlastníma očima. Výsledek je zajímavý a upřímně řečeno ohromující.

Proč by ale někdo vyráběl fotoaparát s umělou inteligencí, na který není možné připevnit objektiv? Karmann říká, že to, co Paragraphica dělá, „poskytuje hlubší vhled do podstaty okamžiku prostřednictvím perspektivy jiných inteligencí“.

Vzhledem k tomu, že AI se rychle vyvíjí, je podle něj důležité, abychom zjistili, jak vidí náš svět a Paragraphica nám na tuto otázku přináší částečnou odpověď.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Bjørn Karmann, zdroj: BGR

Total
0
Shares